Kripto Para

Herkesin kullandığı “www” kodu bir NFT’ye ilham verdi!

  Tüm dünyada, tüm internet evreninde kullanılan “Worl Wide Web” (www) kodunun mucidi Tim Barners-Lee, www kodundan esinlenerek ürettiği “This Change Everything” (Bu Her Şeyi Değiştirir) isimli NFT (non-fungible-token) ürününü piyasaya sürdü. Söz konusu NFT ürünü, 5,43 milyon dolara alıcı buldu.

  Kripto para piyasaları çok kompleks bir yapıda ortaya çıktı. Bilgisayar dünyasının, ilerleyen teknoloji ile ulaşabildiği son evrelerden biri olarak görülen kripto paralar, beraberinde umulmadık alanları getirdi. Kripto paraların kazandığı popülarite ile hayatımıza giren birçok ürün, internet ortamında beklenmedik fiyatlar ile alıcı bulmaya başladı. Bunların en çarpıcı örneklerinden biri olan NFT (non-fungible-token) ürünlere de bu konuyla ilintili olarak yeni bir ürün eklendi.

  Ürün 5,43 Milyon Dolara Satıldı

  İnternet dünyasının kaderini değiştiren ve neredeyse temelini oluşturan “World Wide Web” (www) kodunun mucidi olan Tim Barners-Lee, bu koddan esinlenerek bir NFT ürün tasarladı. Lee, bu NFT ürününe “This Change Everything” (Bu Her Şeyi Değiştirir) ismini verdi. Lee, tasarladığı NFT ürününü Sotheby’s Müzayede Evi’nde satışa çıkardı. Ürün, kısa süre içinde 5,43 milyon dolara alıcı buldu. Söz konusu “www” kodu açık kaynak olarak kalmaya devam edecek. Ancak NFT ürününün alıcısı, bu kodun kripto varlıklardaki sanatsal temsiline sahip olmuş olacak.

  Barners-Lee NFT’leri Nasıl Tanımlıyor?

  NFT ürünler, fiziksel ya da dijital olması fark etmeksizin bir varlığın sahipliğini belgeleyen, Blockchain tabanlı kripto varlıklardır. NFT ürünler, her şeyin dijitale dönüştürülerek oluşturulabilmesinden dolayı kolayca elde edilebilir. Kripto varlıkların sanat eseri olarak görülen NFT’ler, açılımında da eşsiz olduğunu gösterir. Barners-Lee ise NFT ürünler için “Bu alandaki en son eğlenceli kreasyonlar ve var olan en uygun sahiplik araçları” tanımlaması yaptı.

  NFT Ürün Neleri İçeriyor?

  Barners-Lee’nin “Bu Her Şeyi Değiştirir” isimli NFT ürünü 4 temel parçadan oluşuyor. Ürün bir dosya biçiminde, koleksiyon ürünü olarak hazırlandı. Ürün ilk olarak Barners-Lee’nin 90’lı yılların başında hazırladığı üç temel yazılım dili ve protokolü olan HTML, HTTP ve URI’ler için kaynak kodlarını içeriyor.

  Dosyanın kalanında ise siyah ekranda Lee’yi temsil eden bir video, Lee imzalı bir koda ait dijital poster ve Lee’nin Haziran 2021’de yazdığı bir mektup yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle