Kripto Para

IMF, kripto kayıplarının sınırlı etkisi olduğuna inanıyor

  IMF, küresel ekonomi hakkında endişelerine yer verdiği yeni raporunda kripto piyasalarında yaşanan türbülansa da değindi. Terra çöküşünün tetiklediği ve piyasadan 2 trilyon doları silen çöküşün finansal piyasalara etkisi, IMF tarafından “sınırlı” olarak değerlendirildi.

  Uluslararası Para Fonu (IMF), enflasyon ve devam eden küresel tedarik zinciri etkisiyle olası resesyona ilişkin görüşlerine yer verdiği raporunu açıkladı. Raporda pek çok riske ışık tutulurken konu, yaşanan kripto kazalarına da geldi. IMF, yaşanan kazaların finans piyasasının genelini etkilemediğini kabul etti.

  “Daha Geniş Bir Finansal Sisteme Yayılmadı”

  Kripto para birimlerinin finansal risklerini işaretlemesi ile ünlenen ve El Salvador gibi Bitcoin’i yasal ihale parası olarak kabul eden ekonomileri “kriz” ile tehdit eden IMF, bu kez kendi ağzıyla kripto kazasının finansal piyasalar için etkisini “sınırlı” olarak değerlendirdi. Washington merkezli uluslararası kuruluş paylaştığı raporda yaşanan kripto satışlarını “dramatik” olarak değerlendirse de daha geniş finansal sisteme yayılmadığını itiraf etti.

  “Şimdiye Kadar Sınırlı”

  IMF tarafından yayımlanan “Dünya Ekonomik Görünüm Güncellemesi: Kasvetli ve Daha Belirsiz” başlıklı raporda devam eden Rusya – Ukrayna Savaşı ve küresel tedarik zinciri aksaklıkları baş rol oldu. Yan rol olarak 2 trilyon doların kaybolduğu kripto piyasasına da değinilen raporda, Terra çöküşünün tetiklediği bu yoğun satış döneminin şimdiye kadar küresel finansal istikrar üzerindeki etkisi sınırlı olarak değerlendirildi.

  Raporda IMF, kripto para birimlerinin büyük kayıplara yol açtığını kabul etti. Algoritmik stablecoin’ler ve kripto hedge fonlarının başarısız olduğuna da değinen IMF, tüm kayıplara karşı eskiden iddia ettiği gibi genel finansal istikrar üzerinde bu etkilerin sınırlı kaldığına değinerek bir nevi itirafta bulundu.

  IMF Büyüme Konusunda Olumsuz!

  IMF’nin raporunun başlığı dikkat çekerken, rapor içeriği neden böyle bir başlık seçildiğini ortaya koyuyor. Kripto çöküşüne de atıfta bulunan raporda büyüme verilerine yönelik olumsuz değerlendirmeler ön plana çıktı.

  Rapora göre 2022 ve 2023’te küresel büyüme tahminleri kesildi. 2023’de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) %3,2’den %2,9’a düşürüldü. Yapılan değişiklikler ise önceki raporlara göre sırasıyla 0,4 ve 0,7 puan aşağı revize edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle