Kripto Para

Ethereum Justin Sun ile felaketin eşiğinden döndü!

  Tron Foundation CEO’su ve TRX’in arkasındaki isim olan Justin Sun, piyasada sert geri çekilmeler yaşanırken yaptığı bir hamle ile büyük bir felaketin eşiğinden dönülmesini sağladı. Sun’ın hamlesi, Ethereum’da (ETH) çok ciddi bir olası satış baskısının önüne geçti. Sun konuya yönelik açıklamasında kripto para sektörünü “kurtardığını” iddia etti.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde oldukça zor günler geçiriyor. Piyasada yaşanan sert değer kayıplarında başrolde ise Bitcoin (BTC) yer alıyor. Son bir haftadır piyasada görülen aşağı yönlü hareketlilikler, birçok etkenin bir araya gelmesi ile oluştu. Değer kayıpları, yatırımcıların panik satışları ile birleşince artan satış baskısı, bu düşüşlerin daha derinleşmesine yol açtı. Bitcoin 30 bin dolar bandına kadar gerilerken, önde gelen birçok altcoin de benzer şekilde Bitcoin’i takip etti. O altcoinlerden biri olan Ethereum (ETH), zirvesini gördükten sonra yaklaşık %50 oranında geri çekilme yaşadı.

  Sun Kripto Para Sektörünü “Kurtardığını” İddia Etti

  Tron Foundation CEO’su ve TRX’in arkasındaki isim olan Justin Sun, Etheruem’daki geri çekilmenin çok daha derin olabileceğini ama bunun önlendiğini açıkladı. Sun’ın bir işleminin tasfiye olması, Ethereum’u 1.000 dolar seviyesinin de altına çekebilirdi. Ethereum kanadında büyük bir felaketin eşiğinden dönülmesinin ardından Sun, Çin kripto para topluluğuna yönelik yaptığı açıklamasında, bu ihtimalin çok ucuz atlatıldığını ifade etti. Sun ayrıca hamlesi ile kripto para sektörünü “kurtardığını” iddia etti.

  Sun 606 Bin ETH Teminatı İle Kredi Çekti

  Çin’in merkezsiz finans sektörü (DeFi) lideri olarak görülen Shenyu’nun Twitter paylaşımlarına bakıldığında, Justin Sun’ın 606 bin adet Ethereum pozisyonunun tasfiye olmaya çok yaklaştığı anlaşılıyor. Twitter paylaşımlarında belirtildiği gibi, Etherscan verilerinde de Sun’ın tam 606 bin Ethereum’u teminat göstererek 899 milyon 999 bin 899 dolarlık kredi çektiği görülüyor. DeFi tabanındaki kredilerde teminat gösterilen varlığın (606 bin ETH) değeri, çekilen kredinin belli bir seviyesine kadar gerilerse, tüm pozisyon otomatik olarak tasfiye oluyor ve varlıkların tamamı satılıyor.

  Justin Sun Ne Yaptı?

  Justin Sun’ın kredi çektiği Liquidity Protocol’ün 2 dakikalık bakıma girdiği ve Sun’ın yaklaşık 1 milyar dolarlık kredisinin likidasyon yaşamasına çok yaklaştığı görülüyor. Ancak Sun, bu durumun gerçekleşmemesi için 300 milyon dolarlık borç ödemesi gerçekleştirdi. Bu ödeme ile piyasa gerçekten de çok ciddi bir satış baskısının eşiğinden döndü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle