Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 4 Ekim 2021

  Son dönemde yatırımcılarının yüzünü güldüren yükseliş hareketleriyle gündeme gelen Bitcoin ve altcoinlerde önemli gelişmeler yaşanıyor. Yatırımcıların yakından takip ettiği BTC ve altcoinlerde inişli çıkışlı bir grafik çizilirken basında önemli haberlere yer verildi.

  4 Ekim 2021 Pazartesi gününde Bitcoin ve altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeler ile fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Bitcoin kullanımının da fazla olduğu ülkelerden Hong Kong'da Para Otoritesi (HKMA), e-HKD adında perakende kullanım amacıyla çıkarılması plânlanan merkez bankası dijital parası için bir "whitepaper" yayımladı. e-HKD projesinin gelecek yıl içinde test edilmeye başlanacağı ifade edildi.

  Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) başkan yardımcısı Luis de Guindos, AB bölgesinde enflasyonun önümüzdeki 2-3 aylık dönemde yükselişini sürdürebileceğini söyledi. ECB geçtiğimiz ay yüzde 3.4 olarak açıklanan enflasyonun önümüzdeki yıl yüzde 2'ye düşmesini beklerken, uzmanlar bunun pek mümkün olmadığını kaydetti. Enflasyonun yüksek olması Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerine yarıyor. 

  Bitcoin madencilik yatırımı yapan firmalar arasında küresel lojistik şirketi Sino-Global de yer aldı. New York merkezli şirket, blok zincir teknoloji firması olan Highsharp ile birlikte, bir Bitcoin madencilik makinesi üretim ortaklığına dahil oldu. Bu ortaklık kapsamında Thor isimli madencilik cihazı piyasaya sürülecek. 

  Dünyanın önde gelen ekonomileri, merkez bankası dijital parası (CBDC'ler) çalışmalarına devam ederken ABD’nin nasıl bir hamle yapacağı merak konusu oldu. Dijital doların piyasaya çıkması beklenirken, ABD Merkez Bankası FED’in CBDC'lerin faydaları ve riskleri konusunda beklenen raporu bu hafta yayımlayacağı öğrenildi. 

  Ünlü bilgisayar uzmanı ve casus Edward Snowden, Çin yasaklarının Bitoin’i daha da güçlendirdiğini söylerken devletlerin Bitcoin'i yasaklama ihtimalinin olduğunu da belirtti. Öte yandan Amerikan Merkez Bankası FED’in başkanı Jerome Powell, sorulan soru üzerine Bitcoin’i yasaklamak gibi bir niyetleri olmadığını söylemişti.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri 

  Borsalardan gelen güncel verilere göre Bitcoin başta olmak üzere popüler kripto para birimlerinde düşüş sinyalleri görülüyor. BTC fiyatı yüzde 1.37 oranında kayıpla 47.312 dolarlı seviyelerden işlem görüyor. ETH, BNB ve XRP fiyatlarında yüzde 4 civarında bir kayıp yaşanıyor. Günün en az değer kaybeden kripto para birimi yüzde 1.26 düşen Dogecoin oldu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle