Kriptopara

Bitcoin fiyat tahmini: 200 Bin doların üstünü görebilir mi?

  Özellikle Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC yatırımı gerçekleştirdiğini duyurmasının ardından, varlık büyük bir hızla artmaya devam etti. Bitcoin fiyat grafiği önünde keşfedilmemiş alanlara her an ulaşabilir. 

  2020 yılı, Bitcoin için harika bir yıl olarak akıllarda kaldı. Özellikle yılın son çeyreğinde müthiş bir grafik çizen kripto para, 2021 yılına da hızlı bir giriş yaptı. Bitcoin’in boğa koşusu 2020 sonu itibari ile başladı ve ne kadar ilerleyeceği merakla bekleniyor.  Peki Bitcoin’in değerinde ne gibi gelişmeler yaşanabilir hep birlikte göz atalım.

  2020 BTC Özeti

  2020 yılı Bitcoin ve tüm kripto paralar için oldukça verimli bir yıl oldu. 2020 yılının ilk zamanlarında koronavirüs sebebiyle tüm finans sektörü gibi bir çöküş yaşayan Bitcoin, yılın ikinci yarısında hızlı bir biçimde toparlandı ve yükselişe geçti. 

  2020’nin Ağustos ayında, kurumsal firmaların desteği gözle görülür bir biçimde artmaya başladı. Dünyaca ünlü teknoloji şirketi MicroStrategy, 450 milyon dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurdu. MicroStrategy’nin ardından Square de 50 milyon dolarlık BTC satın aldı. Bu şirketlerin hamlelerinin ardından, BTC’ye yapılan kurumsal yatırımlar büyük artış gösterdi.

  Ekin ayına gelindiğinde, tüm kripto para sektörünü derinden etkileyen bir gelişme yaşandı. Dünyaca ünlü ödeme devi PayPal, kripto para desteğini duyurdu ve bu duyuruyla birlikte Bitcoin değeri önemli bir biçimde artmaya başladı. PayPal’ın duyurusu, sektör için oldukça önemliydi. Çünkü PayPal’ın dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı yer alıyor. Artık bu kullanıcılar tek bir tıkla BTC’ye erişebilir hale geldiler. 

  PayPal’ın bu hamlesinin ardından, BTC istikrarlı bir biçimde yükselmeyi sürdürdü ve ardından ilk kez 20 bin dolar seviyesini aşmayı başardı. Bu başarıdan sonra olaylar daha da ilginç bir hal aldı. BTC 20 bin doları geride bırakmasının ardından, yükselişi büyük bir hızla devam etti ve kısa bir süre sonra 40 bin dolar seviyesi aşıldı. 

  Şu anda BTC fiyat grafiğine baktığımızda Amerikan Doları cinsinden 1 Bitcoin %bitcoin+usd% dolar iken, Türk lirası cinsinden 1 Bitcoin %bitcoin+try% TL olarak işlem görüyor. Ayrıca son bugünki Bitcoin fiyat grafiğine baktığımızda BTC 24 saatte %bitcoin+yuzde%

  Altı Haneli Bitcoin Fiyat Tahminleri Geldi

  BTC’nin bu boğa koşusu ile beraber, altı haneli tahminler de beraberinde gelmeye başladı. Boğa rallisinin genişlemesiyle beraber, Bitcoin değerinin daha fazla artacağı belirtiliyor.

  Bu tahminlerden bir tanesi de milyarder yatırımcı Ray Dailo’dan geldi. Dailo, doların değer kaybettiğini ve insanların yeni yatırım araçları aradığını ifade etti. Ray Dailo şu ifadeleri kullanmıştı:

  “Şu esnada bir selin içerisinde bulunuyoruz. Bu sel ile beraber varlıkların çoğunun değeri artmuş durumda. Muhtemelen bu sel kolay kolay durulmayacak. Bu nedenle yatırım yaparken portföy çeşitlendirmenin büyük bir önemi söz konusu.

  Morgan Creek CEO’su olan Mark Yusko, yaptığı açıklamada, Bitcoin’in değerinin önümüzdeki yıl içerisinde 100 bin dolar seviyesini aşabileceğini ön gördü. Yusko’nun bu öngörüsünden beri, varlığın değeri 2 katın üzerinde artış gösterdi. Yusko’nun tahmininin isabetli olması için varlığın tekrardan 2 katın biraz üstüne bir artış yaşaması gerekiyor. 

  Yusko’nun bu tahmini, ünlü analist Plan B’nin Stok Akış modelini de doğrular nitelikte. PlanB de yapmış olduğu açıklamada, varlığın değerinin 2021 yılının sonunda, arz sıkıntısı nedeniyle 100.000 doların üzerine çıkacağını düşünüyor. 

  “İnsanlar, ortaya koymuş olduğum stok akuş modeline gerçekten inanıp inanmadığımı sorguluyor. Çok net bir şekilde söylemem gerekirse, BTC’nin değerinin Aralık 2021 tarihinden itibaren 100 bin dolar seviyesini aşacağından şüphe duymuyorum.”

  Bitcoin Fiyatı 200 Bin Doların Üstünü Görülebilir

  Ünlü BTC analisti Willy Woo, çok daha iyimser bir grafik ortaya koydu. Woo’ya göre varlığın değerinin 200 bin dolar seviyesine çıkması da son derece normal bir durum olacak. Zira Bitcoin’in arzı git gide azalıyor ve kıtlığın başlaması ile birlikte varlık çok daha değerlenebilir. 

  400 Bin Dolarlık BTC Fiyat Tahmini

  Bitcoin ile ilgili 400 bin dolar ve daha üstü tahminler de yer alıyor. Bu tahminlerin de en büyük dayanağı, BTC’nin altın ile olan durumu. BTC altın karşısında değer olarak henüz düşük seviyede yer alsa da, sürekli değer kazanmaya devam ediyor. 2020 yılı, Bitcoin’e olan bakış açılarını temelinden sarsılmış görünüyor. 

  Kasım 2020’de varlığın değeri henüz şimdiki seviyelere ulaşmamışken, Citibank analisti, BTC’nin 2021 yılı içerisinde 318 bin dolar seviyesini görebileceğini belirtti. Ancak analist, BTC’nin bu tip yükselişlerin ardından büyük düzeltmeler yaşayabileceğine de inanıyor. 

  JP Morgan analistleri de, geleneksel finans sektörü içerisinde, Bitcoin’e olan ilginin artmaya başladığını belirttiler. Analistler, Bitcoin’in tıpkı altın gibi benimsenme aşamasında olduğunu ifade ettiler. Bir analist konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

  Bitcoin benimsenmesi, kurumsal anlamda henüz daha yeni başladı. Altın benimsenmesi ise çok uzun süredir devam ediyor. Eğer BTC benimsemesi bu hızda devam ederse, altının değerinde birçok dalgalanma meydana gelecektir. 

  Winklevoss Kardeşlerden 500 Bin Dolarlık Bitcoin Yorumu

  Ünlü Bitcoin boğası Pompliano, varlığın değerinin 2021 yılı içerisinde 100 bin dolar olması gerektiğini söyleyerek, nispeten temkinli bir açıklama yaptı. Ancak Pomp, yaz ayı içerisinde BTC’nin değerinin altını geride bırakması durumunda, 400 bin dolara sıçrayabileceğini ifade etti. 

  Gemini Borsası’nın kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşler, Bitcoin için oldukça ilgi çekici yorumlarda bulundular. Winklevoss ikizleri, BTC’nin “altından daha iyi bir altın” olduğunu ifade ettiler. Ek olarak ikizler varlığın değerinin bir gün 500 bin doları göreceğine inanıyor. 

  Cameron Winklevoss, Bitcoin’in henüz yolun başında olduğunu savundu. Ona göre kurumsal şirketlerin ilgisi daha da fazlalaşacak ve Wall Street dahi sektörün içerisinde daha çok yer alacak. 

  Tüm şirketler, Bitcoin yatırımı yapacak olursa ne olabilir? Peki Bitcoin yatırımlarına Merkez Bankaları da girerse? Daha henüz hiçbir şey başlamış değil. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle