BTC’de düşüşlerin sürebileceğini gösteren 3 işaret

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Nisan ayının sonlarına doğru girdiği düşüş eğiliminden bir türlü tam anlamıyla kurtulamadı. Toparlanmaya başlayarak yatırımcılarını heyecanlandıran Bitcoin, tekrar düşüşe geçti. Analistler, Bitcoin’de bu düşüşlerin devam edebileceğini gösteren 3 işareti değerlendirdi.

  Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) Nisan ayında rekor kırarak bir kez daha dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Bitcoin’in 64 bin 895 dolar seviyesinde kırdığı rekordan sonra gerilemesi, yerini sert düşüşlere bırakmıştı. Nisan ayı sonlarında gelen düşüşlerde BTC 47 bin dolar barajına kadar gerilemişti. Ardından toparlanan BTC, yeni haftada gösterdiği yükseliş sinyallerinin kalıcı olmadığını yeniden düşüşe geçerek gösterdi.

  Ethereum’un (ETH) günden güne rekorunu tazeleyerek gündeme geldiği kripto para piyasasında, 60 bin dolar barajını geçmesi beklenen Bitcoin’den yeni düşüşler geldi. Bununla birlikte analistler, Bitcoin’deki bu düşüşleri değerlendirdi. Analistler, Bitcoin’deki düşüşlerin bir süre daha devam edebileceğini gösteren işaretleri değerlendirdi.

  Borsalarda Artan BTC Rezervleri

  Bitcoin’in 60 bin dolar direncini kıramayarak düşüşe geçmesi, analistlere göre daha büyük düşüşlerin habercisi olabilir. Analistler, bu ihtimal için ilk olarak borsalardaki toplam BTC rezervlerini işaret ediyor. Borsalardaki BTC rezervleri 1 yıldır düşüş eğiliminde seyrediyor. Ancak rezervlerdeki anlık artışlar, yatırımcıların satış yapma pozisyonunda olduğunun göstergesi olabilir.

  Bybt verilerine göre, Binance’e son 7 günlük süreçte 16 bin 222 adet BTC aktarıldı. Ancak aynı süreçte Coinbase Pro’nun BTC rezervinde 16 bin 947 adet azalma gerçekleşti. Öte yandan 3-4 Mayıs tarihleri arasında OKEx, Bitfinex, Kraken ve Huobi’nin BTC rezervlerinde de artışlar görüldü.

  Kripto Korku ve Hırs Endeksi Artıyor

  Yatırımcıların duyarlılığı baz alınarak oluşturulan kripto korku ve hırs endeksi, fiyatta artış olmamasına rağmen satış yapma eğiliminin artış gösterdiğini işaret ediyor. Endeks 4 Mayıs tarihinde %68 seviyesine, yani “hırs” bölgesine yükseldi. Seviyenin %90 üzerine çıkması, satış yapılacağını neredeyse garanti ediyor. Seviye 27 Nisan’da %27’deydi.

  Altcoinlerin Bitcoin’i Baskılaması

  Analistler son olarak altcoinlerin Bitcoin’i baskılamasını işaret ediyor. Zira Ethereum rekorlarıyla Bitcoin’i gölgede bıraktı. Ardından Dogecoin (DOGE) 4 Mayıs tarihinde gün içindeki yükselişi ile dikkat çekmeyi başardı. Bu durum Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin azaldığını gösteriyor. Analistlere göre Bitcoin tekrar hakimiyetini almadan önce altcoinlerde yükseliş sürecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle