Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 9 – 15 Haziran 2021

  Kripto para piyasasında önemli yükselişlerin yaşandığı bir haftada altcoin fiyatlarında da ciddi oranda değer artışları ve düşüşleri görüldü. Uzun bir süredir istediği yükseliş beklentisini göremeyen altcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren gelişmeler peş peşe geldi.

  Popüler altcoin fiyatlarında çalkantılı bir hareketliliğin yaşandığı 9 Haziran ile 15 Haziran tarihleri arasında altcoin piyasasına etki eden gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  9 Haziran Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında dikkat çeken toparlanma belirtileri, popüler altcoin fiyatlarına da olumlu yansıdı. Çarşamba günü piyasadaki olumlu hava hemen hemen bütün altcoin grafiklerini yeşile çevirdi. 

  Binance Coin (BNB) fiyatında yüzde 6.42 oranında, Cardano (ADA) fiyatında ise yüzde 2.50 oranında artış yaşandı. Popüler altcoinlerden DOGE ve XRP fiyatında da yüzde 5’in üzerinde artış görülmesi yatırımcıları sevindirdi. 

  Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun araştırmaları iki ay daha uzatma talebinin reddedilmesini istedi. Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, son röportajında Dogecoin'e 2016'da yaptığı 25 bin dolarlık yatırımından 4 milyon dolardan fazla kâr ettiğini açıkladı. Buterin, bu paranın tümünü bağışladığını belirtti.

  ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde merkez bankası dijital para birimleri üzerine düzenlenen oturumda konuşan Senatör Elizabeth Warren açıklamaları tepki çekti. Kripto para birimlerinin herhangi bir şey satın almak için berbat bir yöntem olduğunu savunan Warren, kripto para dünyasında tüketicilerin korunmasına dair yeterli önlemlerin bulunmadığını ileri sürdü.

  10 Haziran Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında yükseliş hareketleri kalıcı olmadı ve 10 Haziran perşembe günü popüler altcoin fiyatlarında sert düzeltmeler yaşandı. Satış baskısı altında kalan altcoin projelerinden Binance Coin (BNB) fiyatı gün içinde yüzde 6.36 oranında değer kaybı yaşayarak dünkü kazançlarını geri verdi.

  Sert düzeltme etkisi popüler altcoinlerde kendini gösterdi. ADA, DOGE ve XRP fiyatlarında yüzde 5’ten fazla değer kaybı yaşanması yatırımcıları endişelendirdi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı, kripto para birimi borsalarını düzenleme çağrısını yeniledi.

  Binance Smart Chain ekibi, ağın Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu hale getirilmesiyle birlikte yeni projelere de kapılarını açmaya başladı. Projeler, Ethereum DApp’lerini minimum konfigürasyonla Binance Smart Chain’e taşıyamaya devam ediyor. Son zamanlarda BSC protokolüne taşınan gerçekten büyük projeler dikkat çekti. 

  11 Haziran Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Dogecoin katili olarak anılan Shiba Inu, yatırımcılar tarafından yakından takip edilmeye devam ediliyor. Shiba Inu, mayıs ayının başında piyasaya sürüldükten sonraki bir gün içinde Binance, Huobi Global ve Crypto.com dahil olmak üzere birçok borsada yer almıştı. Uzmanlar Dogecoin rekabetinde Shiba Inu’nun son dönemde avantajı ele geçirdiğini söyledi. 

  Whale Alert kripto izleme hizmeti tarafından paylaşılan veriler, özellikle XRP yatırımcılarını yakından ilgilendirdi. Son analiz verileri büyük borsaların 270 milyon XRP aktardığını gösterirken Ripple, kripto para birimini en büyük Çin ticaret merkezine göndermeye devam etti. Son 20 saat içinde birkaç büyük borsa tarafından devasa miktarda toplam 270 milyon XRP’nin gönderildiğini gözler önüne serdi.

  12 Haziran Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  12 Haziran Cumartesi gününde altcoin piyasasının genelinde düşüş hareketleri gözlemlendi. Ancak basına yansıyan olumlu haberlerin etkisi ile sadece ADA fiyatında yatırımcıları sevindiren yükselişler görüldü. Diğer kripto para birimleri düşüş yaşarken ADA fiyatında gün sonunda yüzde 2.87 oranında değer artışı olması yatırımcıların yüzünü güldürdü. 

  Ethereum kurucu ortağı Anthony Di Iorio, sırasıyla Cardano ve Polkadot’un kurucuları Charles Hoskinson ve Gavin Woods’u sevdiğini açıkladı. Cardano ve Polkadot ağlarında potansiyel gördüğünü ortaya koyan kripto para portföyü hakkında açıklamalar yapan kurucu ortak, bu altcoin projelerini desteklediğini belirtti.

  Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsaları için yeni kurallar çıkardı. Regülasyon kurallarına göre piyasadaki mizahi tokenler, taraftar tokenleri ve NFT’ler dahil olmak üzere belirli kripto para birimlerinin kripto borsalarında işlem görmesi yasaklandı.

  13 Haziran Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Avukat Jeremy Hogan, Ripple ile SEC arasında bir anlaşmanın nasıl olacağını tartışan bir videoda önemli açıklamalar yaptı. Ripple’ın işini ve ODL’yi sürdürebileceğine dair güvenceye ihtiyacı olacağını ve medeni cezanın iflasa neden olacak kadar önemli olmadığını öne sürmesiyle dikkat çekti.

  Ethereum Classic (ETC) Network, 21 Temmuz’da ağ yükseltmesi gerçekleştirileceğini açıkladı. Magneto olarak adlandırılan yükseltmenin, 13.189.133 numaralı blokta gerçekleşeceği öğrenildi. ETC ekibi tarafından yapılan resmi duyuruya göre Magneto yükseltmesi, Ethereum’un Berlin yükseltmesi ile birlikte ECIP-1103’ü içerecek.

  Dijital varlık yöneticisi CoinShares, yatırımcıların XRP, Cardano (ADA) ve diğer bazı kripto varlıklara milyonlarca dolar kaynak akıttığını açıkladı. Şirketin son paylaşımında, kurumsal yatırımcıların altcoinlere ilgi gösterdiği belirtildi. 

  14 Haziran Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Cardano (ADA) ekibi, kripto işlemleri için bir taban fiyat oluşturacak olan “Stablefees”in uygulanabilirliğini araştırmaya başladı. Cardano’nun arkasındaki firma olan IOHK, gelecekteki Stablefees’in hem adil hem de öngörülebilir işlem fiyatlandırması sağlayacağını belirtti

  Stablefees mekanizması, Basket Equivalent Coin (BEC) adı verilen sepete sabitlenmiş bir Stablecoin’i yöneten yerel merkezsiz bir rezerv sözleşmesini kapsıyor. Bu gelişmeler Cardano yatırımcıları tarafından yakından takip edilirken ADA fiyatına da olumlu yansıdı. 

  Fintech devi Ripple, yeni yayınlanan bir raporda, KOBİ’ler için sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda eski bankacılık sisteminin verimsizliklerini ayrıntılı olarak özetledi. Rapor, son zamanlardaki büyük artışa rağmen, sınır ötesi ödemelerin KOBİ B2B pazarının geleneksel finansal hizmetlerin eksikliği nedeniyle yetersiz kaldığını belirtiyor.

  Kripto topluluğu üyesi Crypto Petrov, Tron’un günlük işlemlerde 6,224 milyon değerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekti. Ayrıca Tron’un günlük aktif kullanıcılar ve günlük işlem sayısı açısından tüm zamanların en yüksek seviyeleri de gündeme geldi

  Arrington Capital, Algorand Blockchain’ine dayalı girişimleri desteklemek için 100 milyon dolarlık büyüme fonu ile yatırım yaptı. Michael Arrington, şirketin bu yatırımı yaparken Algorand’ın mevcut durumda piyasada sahip olduğu performans potansiyelinin etkili olduğunu söyledi. 

  15 Haziran Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Altcoin piyasasında yine hareketli bir gün yaşandı. Salı gününde popüler projelerden BNB ve ADA fiyatında düşük değer kaybı görülürken, DOGE ve XRP fiyatında yüzde 2’den fazla düşüş dikkat çekti. Kripto para piyasasındaki belirsizlikler altcoin fiyatlarında yükseliş beklentisini dağıttı. 

  Koreli Blockchain teknoloji şirketi XPOP, eğlence odaklı yeni bir takas edilemez token (NFT) pazarını başlattığını duyurdu. Edinilen bilgilere göre yeni XPOP eğlence NFT pazarı, Haziran ayı sonuna kadar Polkadot Blockchain’i üzerinde faaliyete geçecek.

  Robinhood ticaret platformuna Shiba Inu’yu listelemeye çağıran bir dilekçe, 130 binin üzerinde imza topladı. Altcoin yatırımcıları, Dogecoin olarak bilinen kripto paranın Robinhood platformunda listelenmesini istiyor. 

  Milyarder Mike Novogratz Cardano’nun tuhaf bir kült olduğunu ifade etti. Cardano gibi projelerin kolay kolay ölmediğini ifade eden ünlü kripto para destekçisi, bu kripto paraların topluluk tokenleri gibi olduğunu söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle