Kripto Para

Hindistan Merkez Bankası kripto paralara olumsuz bakıyor

  Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para konusunda endişeli olduklarını belirten yeni bir bildiri yayınladı. Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisi olan Hindistan’ın olumsuz tavrı kripto para sektöründe hoş karşılanmadı…

  Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, ülke basınına verdiği röportajda son dönemin ana gündem maddesi haline gelen kripto para sektörünü değerlendirdi. Başkan, kripto para ve CBDC konularına değinerek endişeli tavırlarını açıkladı. Başkanın bu açıklamaları, kripto para sektörü için yeni regülasyonların gelebileceğinin bir işareti olarak yorumlandı.

  Blockchain Teknolojisine Övgü

  Blockchain teknolojisinin birçok avantajı olduğunu ifade eden Shaktikanta Das, kripto paralarda durumun farklı olduğunu vurguladı. Bu konuda birtakım endişelerinin bulunduğunu belirten Das, kripto para piyasası hakkındaki endişelerini Hindistan hükümetine iletti. Bunun üzerine edinilen bilgilere göre hükümetin özel kripto para kullanımını kısıtlamayı planladığı öğrenildi. Milyarder Rakesh Jhunjhunwala, regülatörlerin kripto paralar konusunda adım atması gerektiğini ve Bitcoin’i yasaklamaları gerektiğini açıkladı.

  Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, kripto para birimleri hakkında endişeli tutumunu sürdürürken bir yandan da kendi dijital merkez bankası parasına ağırlık veriyor. Başkan Das, Hindistan merkez bankasının dijital parasını çıkarmak için çalışmayı sürdürdüklerini fakat bir lansman tarihi için henüz erken aşamalarda olduklarını kaydetti.

  Bitcoin Hindistan’da Yasaklanacak Mı?

  Kripto para basınında geniş yankı bulan merkez bankası başkanının açıklamaları, kripto para kullanıcıları ve topluluğu tarafından tepki ile karşılandı. Edinilen bilgilere göre Hindistan, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasaklayacak yeni bir yasa tasarısı sunmaya hazırlanıyor. Söz konusu tasarıda Hindistan’ın yerel bir dijital para çıkarması ve bu paranın ülkede kullanıma sunulması yer alıyor.

  Bunun yanı sıra tasarıda belirtilenler arasında istisna olarak bazı kripto paraların kullandığı teknolojilerin kullanımının teşvik edilmesi de bulunuyor. Kripto para dünyasında yüksek sesle konuşulan yasaklamalarla birlikte, Hindistan kripto para vergisi konusunda bir adım attı. Hindistan’da bulunan bir yetkili, kripto paralardan çifte vergi alınacağını duyurmasıyla kripto para yatırımcılarının tepkisini çekti. Kripto para kullanıcılarından alınması planlanan bu vergi, trading işlemlerine ve elde edilen kazançlara uygulanacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle