Bankalar Ripple ile rekabet etmek zorunda kalabilir

  Ünlü danışmanlık şirketi Ernst&Young, Ripple şirketinin geleneksel finans sistemi üzerinde yaratabileceği etki ile ilgili rapor yayınladı. Blockchain teknolojisine yönelik çalışmaların yapıldığı Hindistan pazarını inceleyen danışmanlık şirketi Ripple’ın bu pazarda rekabet yaratabileceğini belirtti.

  Hindistan’da özel kuruluşların büyük kısmı blockchain teknolojisi ile ilgili AR GE çalışması yürütüyor. Kuruluşlar bu çalışmalar ile geleneksel finans sektörünü bir adım daha ileri taşımayı hedefliyor. Hindistan’ın ekonomik kalkınması üzerinde de olumlu sonuçlar yaratması beklenen bu çalışmalar ile şirketler blockchain teknolojisi ile hizmet veren diğer kuruluşlarla rekabet etmek zorunda kalacak. Danışmanlık şirketi Ernst&Young ise söz konusu rekabetin Ripple ile yaşanacağını ve başladığını iddia ediyor.

  Ernst&Young şirketi Hindistan’da blockchain teknolojisini kullanmak için çalışma yapan şirketlerle, bu alanda hizmet veren Bitcoin, Ethereum gibi blockchainlerin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirdi. Yapılan çalışma sonucunda Ripple hakkında ortaya konulan sonuçlar ise dikkat çekti. 

  Ripple geleneksel bankacılık üzerinde baskı oluşturuyor

  Ernst&Young şirketi hazırladığı rapor ile geleneksel finans sektöründe söz konusu rekabetin başladığını iddia etti. Geleneksel finans kuruluşlarının bu konuda en büyük rakibinin Ripple olduğunun iddia edildiği raporda, Ripple’ın uluslararası ödemelerde sunduğu hizmetlerin kapasitesine değinildi. Danışmanlık şirketi Ripple’ın sahip olduğu birçok avantaj ile geleneksel bankaları geride bırakabileceğini iddia ediyor.

  Ripple’ın küresel ödeme sisteminin hızlı işlem yapma, düşük maliyet ve şeffaf olma gibi birçok olumlu özelliği olduğuna dikkat çekilen raporda, bu özelliklerin geleneksel finans sistemleri üzerinde baskı yaratabileceği iddia edildi. Ernst&Young geleneksel finansın merkezi olan bankalar ile Ripple arasında rekabetin başladığını iddia ediyor.

  Yasal belirsizlikler Hindistan’ın rekabet gücünü düşürüyor

  Blockchain teknolojisini Hindistan’daki geleneksel kuruluşlarla Ripple şirketi arasında yaşanacak rekabeti körükleyeceğini iddia eden Ernst&Young şirketi raporda, Hindistan’ın bu rekabette dezavantajlı konumda olduğunu da belirtti. Hindistan’da blockchain teknolojisine yönelik birçok yasal belirsizlik olduğu açıklanırken, bu belirsizliklerin Hindistan geleneksel finans kuruluşlarının rekabet gücünü düşürdüğü belirtildi.

  Danışmanlık şirketi Hindistan bankalarının Ripple gibi şirketlerle rekabet edebilmesi için blockchain teknolojisine yönelik uygulamaları ve politikaları yeniden düzenlemesi gerektiğini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle