Helium (HNT) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Merkeziyetsiz, düşük masraflı ağ bağlantısından ve IOT teknolojisinden yararlanmayı sağlayan HNT Coin hakkında bilgileri bu yazımızda konu alacağız.

  Özgür Demirtaş’ın HNT coin’den bahsetmesi ile ülkemizde de gündem olmuş bir kripto para bu. Veri aktarımında hızı ve yüksek performansı yakalayabilmeye imkan tanıyan HNT Coin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, onun için yapılan geleceğe dair yorumlar neler sorularına bu yazımızda yanıt bulmaya çalışacağız. 

  Helium (HNT) Nedir?

  Helium (HNT), Helium adı verilen ve IoT cihazların güvenli, düşük maliyetli şekilde internetle etkileşime girebilmelerini sağlayan kablosuz ağda kullanılan kripto para birimidir. HoneyBadget BFT’e bazlı oluşan bu ağda söz ettiğimiz düşük masraflı internet kullanımından yararlanmak için HNT Coin ödemesi yapılır.

  Diğer yandan Helium Hotspot olarak bilinen bir blokzincir için madencilik hizmetini ve kablosuz bağlantıyı sunan donanım cihazı satın almak ve kullanılmak için de HNT Coin gerekir. HNT Coin kullanarak, bir blokzincir için radyo dalgaları üzerinden madencilik sistemini oluşturan, ağ kapsamında doğrulama işleminden yararlanılır. 

  HNT Coin Yorum

  HNT Coin hakkında yapılan analist yorumlarında bu altcoin’in madenciler için sunduğu fırsatlardan sıklıkla söz edilmiştir. Özellikle ülkemizde yatırımcıların sıkı takip ettiği Prof. Dr. Özgür Demirtaş, HNT hakkında pozitif yorumları olmuştur. Analistler Helum Hotspot’un madencilerin temel gereksinimlerinden olan veri gönderme işlemini pratik ve düşük maliyetli hale getirdiğini ifade ediyorlar. 

  Aynı şekilde madenciler ve HNT Coin sahipleri aynı veri aktarımında kazandıkları hızı vurguluyorlar. Analistler bu HNT Coin’in kriptografik evrende ihtiyaç duyulan bir noktaya atış yaptığını, ilerleyen süreçte daha popüler hale gelebileceğini açıklıyorlar. 

  Helium Coin Geleceği

  Analistlere göre HNT Coin’in fiyat yükselişine gidebileceği koşullar yakın gelecekte oluşmayabilir. 2021 senesi ilk periyodunun sonda HNT Coin fiyatının düşebileceği analistlerin yorumlarında yer alıyor. 2021 ilk yarı sonunda HNT Coin’in 11 ile 9 dolar bandı arasında konumlanabileceğini belirttiler.

  Analistlere göre HNT Coin yükselişi ise 2021 yılının ikinci periyodunda gündeme gelebilir. Bu süre zarfında ikinci yarıda HNT Coin fiyatının 13 dolar ile 15 dolar bandı arasında olabileceği belirtiliyor. Analistlere göre HNT Coin’i orta vade ardından daha parlak günler bekliyor.

  HNT Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 HNT coin fiyatı %helium+try% TL. Döviz cinsinden ise %helium+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Helium fiyatı 24 saatte %helium+yuzde%.

  Tabloya gelen bu fiyat kripto para piyasası volatilitesine bağlı olarak anlık değişebilir. Güncel fiyat takibi ardından alım-satım merilerinin verilmesi gerekir.

  HNT Coin Nasıl Alınır?

  Helium (HNT) almak için internetten Binance, FTX, Binance.US, Hoo, Bilaxy, Wazir X kripto para borsaları arasından biri seçilerek platform ama sayfasına erişilmelidir. Ardından sayfadan  “yeni kayıt ol“ sekmesine tıklanır. İşlem adımıyla ekranda açılan tabloya kimlik ve e-posta bilgileri girilip, “kaydet“ kutucuğu tercih edilmelidir. 

  Hesap açılışının onayıyla ekrana gelecek yeni sayfadan “para yatır“ sekmesine girilip, görüntülenen tablo üzerinden kredi kartı ve banka hesabı transfer işlemlerinden biri seçilir. Hesaba transferi yapılacak para miktarı ve tutarı yine tablodan seçilip, para transferine onay verilir.  Görüntülenen yeni pencereden “kripto para alım işlemleri“ sekmesine tıklanır. Ekrana yansıyacak son tablodan HNT kripto para birimi ve miktarı seçilip, satın alma emri verilir. Alınan miktar cüzdan bakiyesinde görüntülenir. 

  Avantajları Neler?

  HNT Coin’in kullanıcılarına token kazanma avantajı sunar. Helium ağında sensörler üzerinden IoT cihazlara veri transferi yapan, ardından verileri almak için Hotspot’lara başvuran madenciler, kablosuz ağlar oluşturduklarını kanıtlarlar ve HNT Coin kazanırlar. 

  HNT Coin aynı zamanda yüksek işlem hızını sunar. Kripto para yatırımda alım-satım emirlerine ilişkin onayı alma süresi HNT Coin ile işlem yapılıyorsa oldukça kısadır. Helium Ağ içinde HNT Coin ile yapılan işlemlerde ise daha yüksek bir hız performansından yararlanmak mümkündür. Bunların yanında her kripto para birimi gibi cüzdanlar arası sınır ötesine, düşük masraflı transfer fırsatını kazandırır.

  Dezavantajları Ne?

  HNT Coin dezavantajı, daha çok blokzincir altyapısına yönelen ve veri alışverişi, ağ bağlantı konuları ile ilgilenen bir altcoin olmasıdır. Modeli herkesçe benimsenen ana kripto para birimlerine benzemez. Bu onun belirli bir kitle tarafından yüksek oranda benimsenmesine ve diğer bir topluluk tarafından ise tam olarak anlaşılamamasına neden oluyor. Benimsenme sürecinde hala yol almaya devam eden altcoin’in fiyatları yüksek oynaklığı ortaya koyabilir.

  HNT Coin’in diğer dezavantajı ise tüm kripto para birimlerinin sorunu olan ağ saldırılarından etkilenebilme olasılığıdır. Bundan korunmak için donanım cüzdanda HNT Coin saklama tercihinde bulunulabilir. 

  Sonuç

  HNT Coin 2021 senesi ikinci yarısında fiyat artışı yaşayabileceği analistlerce aktarılan bir altcoindir. 2021 ilk bölümünde ise değer kaybedebileceği ifade ediliyor. Kendine özgü bir piyasa yaratan ve madencilere yüksek oranda hitap eden HNT Coin’in gelecekte analistlerin beklentilerini ne denli karşılayabileceğini hep birlikte öğreneceğiz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle