Balinalar neden Ethereum topluyor?

  Geçtiğimiz hafta kripto para piyasalarında yaşanan sert düşüşlerde, balinaların yoğun olarak Ethereum’a (ETH) yöneldiği ortaya çıktı. Sert düşüşlerin yaşandığı süreçte Ethereum’un güçlü kalmış olmasının arkasında bu etken gösteriliyor.

  Bitcoin (BTC) geçtiğimiz haftada 50 bin dolar seviyesinin altına kadar geriledi. 64 bin dolar seviyesinden başlayan düşüşlerde 47 bin dolar bandı görüldü. Bu düşüşlerden sonra piyasalarda yeni hafta her ne kadar toparlanmalarla başlamış olsa da geçtiğimiz hafta yaşanan değer kayıplarının izleri hala görülebiliyor. Ancak yaklaşık 5 gün süren düşüş sürecinde, Bitcoin’in etkisi ile düşüş yaşayan tüm altcoinlerin aynı şiddette düşmediği görüldü.

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  Ethereum Önce Düştü, Sonra Toparladı

  Bitcoin’in düşüşe geçmesi ile birlikte özellikle deneyimsiz yatırımcılar paniğe kapılarak hızla satış pozisyonuna geçti. Bu durum düşüşlerdeki ivmeyi artırdı. Öte yandan ağdaki yüksek işlem ücreti sorunundan dolayı altcoin rallisine bir süredir katılamayan Ethereum (ETH) da ilk başlarda sert düşüşler yaşadı. Ancak ardından Ethereum toparlanmayı başararak düşüşlerini sınırlı tuttu. Analistlere göre Ethereum’un toplu düşüş trendinde düşüşlerini sınırlandırmasının arkasında balinalar olabilir.

  Kısa bir süre öncesine kadar piyasalarda Korku ve Açgözlülük Endeksi “aşırı açgözlülüğe” işaret ediyordu. Ancak düşüş trendinde ibre hızla tersine döndü ve endeks korkuyu işaret etmeye başladı. Oluşan korku ortamında neredeyse tüm altcoinler şiddetli değer kayıpları yaşarken, 5 günlük süreçte Ethereum ise kayıplarını %5 seviyesinde tutmayı başardı.

  Büyük Balina Hesaplarında %0,70’lik Artış

  Santiment tarafından verilen bilgilere göre bu süreçte balinalar yoğun olarak Ethereum’a akın etti. Ortaya çıkan verilerde balinalar düşüş sırasında düşük fiyattan ETH almak için büyük mücadele verdi. Bu da balina cüzdan adreslerinde artış yaşanmasını sağladı. Santiment verilerine göre düşüş haftasında, içinde 10 bin ile 1 milyon Ethereum bulunan cüzdanların sayısında %0,70’lik artış yaşandı. Bu, 9 yeni balinanın ağa katıldığı anlamına geliyor.

  Balinaların Tercihinin Perde Arkası

  Balina sayısındaki artış, Ethereum’a 25 milyon dolar ile 2,5 milyar dolar arasında katkı sağlayan hesaplardan geldi. Balinaların Ethereum’u yoğun olarak tercih etmesinin arkasında, kısa süre önce duyurulan EIP-1559 güncellemesinin olduğu düşünülüyor. Yatırımcılar bu güncelleme ile her şeyin değişeceğini bekliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle