Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 30 Nisan – 7 Mayıs 2022

  Küresel piyasalarda sert satış dalgasına sebep olan Fed’in faiz kararı, kripto para piyasasını da olumsuz etkiledi. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan düşüşün ardından popüler altcoinlerdeki kayıplar arttı. Piyasadaki sert düzeltme hareketine rağmen bazı altcoin projeleri ise pozitif ayrışarak yükselişine devam etti.

  Satış baskısına rağmen 30 Nisan ile 7 Mayıs 2022 tarihleri arasında yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projelerini ve önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  TRON (TRX)

  Geride kalan 7 günde popüler altcoinler kazanç hanesine eksi yazarken, TRON (TRX) projesi en çok kazandıran altcoin olmayı başardı. 30 Nisan tarihinden bu yana kademeli yükseliş performansı ortaya koyan TRX coin, haftalık bazda yüzde 34.70 oranında değer kazandı. TRX coin fiyatındaki artışta basına yansıyan haberlerin ve TRON şirketinin coin alımları etkili oldu. 

  Altcoin piyasasında tüm dikkatleri üzerine çeken TRX coin rallisinin arkasındaki ana neden, Tron'un yeni stablecoin rezervi tarafından yaklaşık 504,6 milyon TRX satın alması oldu. Satın alma açık piyasada gerçekleşti ve bu nedenle coin için enflasyonistti. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen yatırımcılar TRX coine büyük ilgi göstererek fiyatın hızla tırmanmasına yol açtı. 

  Kripto para piyasasının sert düzeltme yaşadığı dönemde Tron, yeni stablecoin'i desteklemek için daha fazla TRX satın aldığını duyurdu. Şirketin yeni çıkardığı stablecoin USDD'yi destekleyen TRON DAO Rezervi, 38,99 milyon dolar değerinde 504,6 milyon TRX jetonu satın aldığını açıkladı. Genel blockchain endüstrisini ve kripto pazarını korumak için bu adımı atan şirketin bu hamlesi TRX coin fiyatının ralli yapmasını sağladı. 

  Algorand (ALGO)

  Son dönemin popüler altcoin projeleri arasında yer alan Algorand (ALGO) coin haftalık bazda yatırımcısına en çok kazandıran ikinci altcoin projesi oldu. ALGO coin fiyatında yüzde 18.25 oranında artış yaşanırken, pozitif ayrışan bu kripto para yatırımcılarını sevindirdi. ALGO coin fiyatındaki artışı destekleyen önemli gelişmeler kripto para basınında manşetleri süsledi. 

  Dünyanın en büyük futbol yönetim kurumu olan Fèdération Internationale de Football Association (FIFA), blockchain teknoloji şirketi Algorand ile bir anlaşma imzaladı. FIFA, bir sponsorluk ve “teknik ortaklık” anlaşmasını onaylamak için blockchain platformuyla işbirliği yaptı. Teknik ortaklık anlaşması, Algorand'ın FIFA'nın dijital varlık stratejisini geliştirmesine yardımcı olacağı anlamına geldiği için kripto para topluluğundan büyük ilgi gördü. 

  Ayrıca FIFA, reklam, medyaya maruz kalma ve promosyon fırsatları aracılığıyla Algorand'ın küresel farkındalığı için bir platform sağlayacağını açıkladı. FIFA başkanı Gianni Infantino ve Algorand'ın Kurucusu Silvio Micali, Los Angeles'ta düzenlenen bir iş konferansında ortaklığı doğruladı. Ayrıca FIFA’nın, ortaklığın ayrıntılarını açıklayan resmi bir basın açıklaması yapmasından sonra ALGO coin fiyatı hızla arttı.

  Anchor Protocol (ANC)

  Haftalık en çok kazandıran altcoinler listesinde üçüncü sırayı yüzde 8.79 artan Anchor Protocol (ANC) coin aldı. ANC coin ile ilgili olumlu gelişmelerin etkisiyle piyasadaki satış baskısına rağmen yükseliş hız kazandı. ANC yatırımcılarını sevindiren bu gelişmenin ardından analistler yükseliş hareketinin nedenleri ve devam edip etmeyeceğini yorumladı. 

  Anchor hizmetlerini başka bir temel katman blok zinciri olan Avalanche'a (AVAX) genişletti ve son olarak da Polkadot (DOT) blockchaini üzerinde çalışmayı planladığını açıkladı. Platformun yerel kripto para birimi ANC coin fiyatı bu gelişmeleri olumlu karşıladı ve piyasadaki düşüşe rağmen yükseliş gerçekleşti. 

  Anchor Protocol'ün "merkezi olmayan para piyasası" ekosistemindeki bir yönetim belirteci ANC coin, sahiplerine protokol kazançlarının bir yüzdesini sunuyor. Böylece, Anchor Portocol'un diğer blok zinciri ekosistemlerine genişlemesi, ANC için daha fazla talep yaratmayı vaat ediyor. Ek olarak, sahiplerin daha iyi oy hakları ve stake ödülleri karşılığında tokenlarını önceden belirlenmiş bir süre boyunca kilitlemelerini sağlayan oy emanetli ANC gibi teklifler de ANC coin talebini arttıran önemli gelişmeler arasında yer aldı. 

  Curve Dao Token (CRV)

  Yerli altcoin yatırımcıları tarafından pek ilgi görmeyen Curve Dao Token (CRV) coin, son haftalardaki pozitif görünümünü korudu. FED’in faiz kararı sonrası piyasada panik satışları hız kazanmasına rağmen CRV coin değer kazanmayı bildi. Son 7 günde değerini yüzde 6.52 oranında artırmayı başaran CRV coin fiyatındaki bu değişim yatırımcıları memnun etmeye yetti.

  Curve DAO Token (CRV) projesi, Terra'nın DeFi platformunda iddialı "4pool" likidite havuzunu başlattığını duyurmasından sonra hızlı bir şekilde yükseldi. Bu duyuru ile birlikte altcoin yatırımcılarından büyük ilgi gören CRV coin, aynı zamanda Ethereum balinalarının da son dönemdeki favori altcoinlerinden biri haline geldi.

  Piyasadaki balina hareketlerini takip eden WhaleStats analistlerine göre, CRV coin, en büyük 1000 Ethereum (ETH) balinaları tarafından en çok kullanılan akıllı sözleşmeler arasında listelendi. Bu arada, Balinalar USDC ve USDT stablecoin biriktirirken CRV coine ilgi duymaları piyasadaki dengeleri değiştirdi. Altcoin piyasasında sert düşüşler olmasına rağmen CRV coin fiyatındaki yükseliş hamlesi yatırımcıları sevindirdi.

  Helium (HNT)

  Son dönemin popüler altcoin projelerinden Helium (HNT) coin yüzde 3.62 gibi kısıtlı bir artışla en çok kazandıranlar listesine girmeyi başardı. HNT coin fiyatındaki yükseliş işe birlikte kriptonun satış baskısına karşı direnmesi, yatırımcılardan büyük beğeni topladı. HNT coin fiyatına etki eden gelişmeler basında geniş yankı buldu.

  Helium, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için merkezi olmayan bir blok zinciri ağı olarak dikkat çekiyor. Madenciler tarafından işletilen küresel bir düşük güçlü düğüm sistemi tarafından desteklenen projede geride kalan haftada ciddi oranda bir artış görüldü. HNT coin rallisinin arkasında basında yer alan duyurular etkili oldu. 

  HNT coinin kazanımları, Helyum 5G veri aktarımı ödüllerini uygulama planlarını detaylandıran bir geliştirici duyurusunun ardından geldi. Bu güncellemeye göre, 5G erişim noktası operatörlerinin, uyumlu bir 5G cihazı, kullanıcıların erişim noktasına bağlanarak ağ üzerinden veri gönderdiğinde HNT coin kazanmasını sağlayacak. Altcoin yatırımcılarının ilgisiyle karşılaşan bu gelişme, Helium fiyatına olumlu yansıdı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle