Kripto Para

Tombul parmak hatası NFT’yi 100’de 1’ine sattırdı!

  Özellikle yaz aylarından bu yana NFT (non fungible token) sektörü inanılmaz ölçülerde yaygınlık kazandı. Bu süreçte en popüler NFT koleksiyonlarından biri haline gelen “Bored Ape Yacht Club” ürünleri de dünyada büyük ilgi görmeye devam ediyor. Ancak bu kez bu ürünlerden biri “tombul parmak hatası” yüzünden 100’de 1’ine satılarak gündeme geldi.

  Kripto para sektöründeki devasa büyüme ile birlikte özellikle yaz aylarının başından itibaren inanılmaz şekilde büyüyen NFT (non fungible token) sektörü, beklenmedik işlem hacimlerine ulaştı. Eşsiz koleksiyon ürünlerinin beklenmedik fiyatlara alıcılar bulduğu bu sektörde en çok ses getiren koleksiyonlardan biri de “Bored Ape Yacht Club” ürünleri oldu. Taban fiyatı 52 Ethereum (ETH) olarak belirlenen bu koleksiyon ürünlerinden biri, satıcısının basit bir hatasından dolayı 100’de 1’i gibi çok ucuz bir miktara yeni sahibini buldu.

  Yanlış Fiyat Verdi, Anında Satıldı

  Alıcıları arasında Stephen Curry, Jimmy Fallen gibi birçok ünlü ismin bulunduğu “Bored Ape Yacht Club” NFT ürünlerinin nadir parçalarından biri geçtiğimiz günlerde 2,7 milyon dolara alıcı bulmuştu. Yüksek fiyatların artık şaşırtmadığı bu koleksiyon ürünlerinde bir NFT sahibi, yaklaşık 300 bin dolarlık koleksiyon eserini 3 bin dolara sattı. ABD’de genellikle “fat finger error” (tombul parmak hatası) olarak bilinen “yanlış tuşa basma” hatası yüzünden satıcı, “75 ETH” yerine yanlışlıkla “0,75 ETH” karşılığında ürünü satılığa çıkardı.

  Alıcı İşlemi Hızlandırmak İçin Ek Ücret Ödedi

  Bilindiği gibi “Bored Ape Yacht Club” NFT koleksiyon ürünleri için mevcut taban fiyat 52 Ethereum civarında ve bu da yaklaşık 210 bin dolar seviyesine denk geliyor. Bu koleksiyondan bir ürünün yanlışlıkla çok ucuza satışa çıkarılması saniyeler içinde karşılık buldu ve ürün neredeyse anında satıldı. Hatta elde edilen bilgilere göre fırsatı kaçırmak istemeyen alıcı işlemi hızlandırmak için bir de 34 bin dolarlık ek ücret ödedi. İşlemin, belirli bir seviyenin altında satılan NFT’leri otomatik ve hızlı şekilde almak üzere tasarlanmış bir bot aracılığıyla yapıldığı tespit edildi.

  “’İptal’ Tuşuna Bastım Ama İşlem Çoktan Tamamlanmıştı”

  İsmi açıklanmayan satıcı, konuya ilişkin olarak cnet.com’a açıklamalarda bulundu. Kısa bir konsantrasyon kaybının kendisine en az 250 bin dolara mâl olduğunu söyleyen satıcı şu ifadelere yer verdi:

  “Nasıl olduğunu bilmiyorum. Aslında çok basit, konsantrasyon kaybı… Neredeyse her gün ürün alıp satışa koyuyorum. Bunu yaparken çok dikkatli davranmadım. Hatamı fark ettiğimde anında ‘iptal’ tuşuna bastım ama işlem çoktan tamamlanmıştı. 34 bin dolarlık gaz ücreti ödendi ve iptal etmek isteyinceye kadar işlem tamamlandı. Bu hata bana 250 bin dolara mâl oldu.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle