Kripto Para

Dev borsadan kara günde sevindiren rapor!

  Kripto para yatırımcılarının endişeli olduğu son günlerde, piyasalar adına umutlu bir rapor Crypto.com borsasından geldi. Borsa, söz konusu raporunda 2022 yılının sonunda küresel kripto para kullanıcı sayısının 1 milyara ulaşabileceğini öngördü.

  Crypto.com borsası, geçtiğimiz günlerde bir hack saldırısıyla karşılaşmıştı. 17 Ocak tarihinde siber saldırganların hedefinde kalan borsa, 20 Ocak tarihinde bu saldırının bilançolarını açıklamıştı. Saldırı sonrası yeni güvenlik programlarını devreye sokan Crypto.com borsası, bu kez de kötü gidişatın endişelere neden olduğu son günlerde umut verici bir rapor paylaşarak gündeme geldi. Borsa, yayınladığı söz konusu raporunda, 2022 yılının sonunda küresel kripto para kullanıcı sayısının 1 milyara ulaşabileceği tahminine yer verdi.

  2021 Yılında Kripto Para Kullanıcı Sayısı 300 Milyona Çok Yaklaştı

  Küresel bazda kripto para kullanıcı sayısı Ocak 2021 döneminde 106 milyon seviyesindeydi. Bu sayı Aralık ayı geldiğinde 178 milyon artarak 295 milyona ulaştı. Dünya genelinde kripto para kullanıcı sayısının yaklaşık 300 milyona ulaşmasında, yıl içindeki birçok gelişme önemli ölçüde katkı sağladı. Bu gelişmeler arasında Tesla ve Mastercard’ın kripto ödemelerini kabul etmeye başlaması, Bitcoin’in (BTC) bu gelişmeler ışığında büyümelerini hızlandırması gibi etkenler yer aldı. Öte yandan Ethereum (ETH) ve diğer altcoinlerin artan benimsenmeleri de kullanıcı sayısındaki artışları tetikledi.

  Borsa, El Salvador Ayrıntısına Dikkat Çekti

  Crypto.com tarafından yayınlanan raporda, çeşitli istatistik verileri de yer aldı. Söz konusu rapora göre El Salvador’da Bitcoin’in resmi para birimi olarak kullanılmasından hemen önce Ağustos ayında, kripto para benimsenmesi olağanüstü seviyelere yükseldi. Borsa, bu noktada gelişmekte olan ülkelerin Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesi olasılığını da göz önünde bulundurdu. Buradan yola çıkarak Crypto.com borsası, ülkelerin Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesi durumunda, kripto para piyasalarının çok daha üst değerlere ulaşabileceğini vurguladı.

  1 Milyar Kullanıcı İçin Ne Olması Gerekiyor?

  Borsanın yayınladığı raporda 2021 yılında artan kullanıcı sayısına atıfta bulunuldu ve “2022 yılında benzer bir oranda artış görülürse, 2022 yılının sonunda 1 milyar kripto para kullanıcı sayısına ulaşmış oluruz” ifadeleri yer aldı. Ancak raporda bu olası yükseliş için bazı şartların gerçekleşmesi gerektiği de belirtildi. Söz konusu şartlar arasında ise birden çok Latin Amerika ülkesinin Bitcoin’i benimsemesinin yanı sıra ABD’nin de bazı kripto para düzenlemeleri yapması koşulları bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle