Kripto Para

Fed yetkilisinden kritik CBDC ve stablecoin açıklamaları

  ABD’de gündemde kripto paralar yer almaya devam ederken, ağırlık verilen stablecoin’ler ile ilgili olarak bir önemli açıklama da ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Lael Brainard’dan geldi. Brainard, stablecoin’lerin, ABD ödeme sisteminin dağılmasına neden olabileceğini öne sürdü.

  Kripto para piyasalarında 2021 yılında görülen rallinin ardından başta ABD olmak üzere birçok ülkede kripto para piyasalarını düzenleme çalışmaları ana gündemi oluşturmaya başladı. Bu noktada ABD’de politikacıların en çok tartıştığı konular arasında stablecoin’ler, merkez bankası dijital paraları (CBDC) ve kripto para regülasyonları yer aldı. Son dönemlerde ABD’de en sık ele alınan konu olan stablecoin’ler ile ilgili olarak bu kez de Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard’dan bir açıklama geldi.

  Fed Başkan Yardımcısının Açıklamaları

  Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin düzenlediği toplantıya katılan Brainard, konuya ilişkin görüşlerini aktardı. Komite üyelerinden gelen soruları da yanıtlayan Brainard, nakit paranın önemini de vurguladı. Fed Başkan Yardımcısı Brainard konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Fiziksel para her zaman diğerlerine göre daha avantajlıdır. Çünkü güvenli merkez bankası parasına erişim sağlar ve endişe duymadan güvenle size likidite gücü sağlar. Ancak son dönemde yapılan nakit ödemelerde düşüş söz konusu. Bu oran ABD’de yüzden 31’den yüzde 20’ye düşmüş durumda. 45 yaş altı kişilerde de daha düşük olduğunu söyleyebilirim.”

  “Stablecoin’ler Aynı Korumayı Sağlayamıyor”

  Stablecoin’ler ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Brainard, nakit paranın her geçen gün daha az kullanılmasının, Fed’in bir dijital para birimi çıkarma fikrini ortaya attığını ifade etti. Brainard bu olası durumda stablecoin’lerin bu görevi üstlenemeyeceğini nedenleri ile anlattı. Brainard konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bankalara olan güven; mevduat sigortası, bankaların merkez bankası likiditesine ulaşabilmesi ve bankacılık regülasyonları ile geldi. Ancak stablecoin’lerin aynı korumayı sağladığını ve aynı güveni verdiğini düşünmüyorum. Bu da ödemeler sisteminde çok önemli olan karşı taraf riskini ortaya çıkarıyor.”

  “CBDC’ler Stablecoin’ler İçin Tamamlayıcı Olabilir”

  Stablecoin’ler ile ilgili açıklamalarıyla dikkat çeken Brainaard, öte yandan CBDC’lerin de ilerleyen dönemlerde stablecoin’ler ile bir arada kullanılacağını ifade etti. Brainard bu konu hakkında ise şöyle konuştu:

  “Dijital finansal ekosistemde güvenli bir merkez bankası yükümlülüğü sağlanabilir. CBDC’ler belli şartlar sağlandıktan sonra stablecoin ve diğer kripto para ödemelerinde tamamlayıcı bir görev üstlenebilir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle