Kripto Para

El Salvador’da BTC tahvillerinin akıbeti ne oldu?

  Tüm dünyada Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden tek ülke olan El Salvador’da bir süredir Bitcoin tahvilleri bekleniyordu. Ancak Bitcoin tahvillerinin gecikeceğine ilişkin açıklamaların gelmesiyle birlikte gözler, açıklanacak olan yeni tarihlere çevrildi. Konuya ilişkin olarak El Salvador Maliye Bakanı’ndan yeni açıklamalar geldi.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran 2021’de Kongre’ye Bitcoin (BTC) yasa tasarısını sundu ve tasarı, 8 Haziran’da oy çokluğuyla kabul edildi. Ardından Bitcoin yasası, 7 Eylül 2021’de resmi olarak yürürlüğe girdi. Aynı tarihte hükümetin geliştirdiği dijital cüzdan olan Chivo da kullanıma açıldı ve 7 Eylül 2021’den bu yana El Salvador’da, ABD doları ile birlikte Bitcoin de yasal para birimi olarak kullanılıyor. Dünyada Bitcoin’in yasal para olarak kullanılabildiği tek ülke olan El Salvador’da gözler bir süredir Bitcoin tahvillerindeydi ve bu konuya ilişkin önemli açıklamalar da geldi.

  El Salvador Maliye Bakanı’ndan Kritik Açıklamalar

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Kasım 2021’de yaptığı açıklamalarda, Bitcoin tahvillerinin haberini vermişti. Ardından BTC tahvilleri için ülkede 15 – 20 Mart haftası işaret edilmişti ve bu tarihlerde Bitcoin tahvillerinin çıkarılması bekleniyordu. Ancak gelen açıklamalarda, Rusya – Ukrayna savaşının öngörülemez bir gelişme olmasından dolayı tahvillerin ertelendiği duyuruldu. Yeni bir tarih için açıklama beklenirken, El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya’dan konuya ilişkin bir açıklama geldi. Zelaya, tahvillerin doğru zamanda çıkarılmasının önemini vurguladı ve küresel belirsizliğe işaret etti.

  Tahvillerin Eylül’e Kadar Çıkarılması Bekleniyor

  Zelaya yaptığı açıklamalarda Bitcoin tahvillerinin çıkarılmaya hazır olduğunu ancak doğru zamanlamada bunun yapılması gerektiğini belirtti. El Salvador’un 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvillerine ilişkin yerel bir kanala röportaj veren Zelaya, tahviller için net bir tarih vermedi ancak Başkan Nayib Bukele’den onay beklediklerini dile getirdi. Her ne kadar Maliye Bakanı tahviller için net bir tarih vermemiş olsa da Zelaya tahvillerin en geç Eylül ayında çıkarılmasını öngördüklerini de dile getirdi.

  Kamuoyunun BTC Tahvillerine İlgisi Büyük

  Zelaya, 11 Mart tarihinde katıldığı bir televizyon programında, 15 – 20 Mart tarihleri arasında çıkması beklenen Bitcoin tahvillerinin gecikeceğinin net sinyallerini vermişti. Zelaya bu gecikmenin sebebinin de küresel piyasalarda oluşan belirsizlik olduğunu ifade etmişti. Öte yandan Zelaya, BTC tahvilleri adına kamuoyunda büyük bir ilgi oluştuğunu vurguladı. El Salvador’un, 1 milyar dolarlık BTC tahvillerinden gelecek olan kazancın yarısı ile yeniden Bitcoin satın almayı planlıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle