Kripto Para

Son veriler Bitcoin’i ipten aldı!

  FED faiz kararını etkilemesi muhtemel bir veri daha açıklandı. Birleşik Devlet istihdam verisi beklenti üstü açıklanırken, açıklanan verilerle birlikte 19 bin dolarda fiyatlanan BTC yeniden 20 bin doların üzerine yükseldi.

  Anerika Birleşik Devletleri (ABD) kanadından açıklanan bir veri, Bitcoin’i (BTC) ipten aldı! ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını etkilemesi muhtemel bir veri açıklanırken, veri sonrası lider kripto para birimi yeniden 20 bin doların üzerine yükseldi.

  ABD’de İşsizlik Yükseldi!

  Birleşik Devletler önceki gün işsizlik haklarından yararlanma verisi açıklamış, beklenti üstü gelen veriler bugün açıklanan işsizlik rakamı için umut vermişti. Piyasalar önceki gün açıklanan veriler ile bir miktar rahatlarken, Biden yönetiminin aldığı ek vergi kararı piyasaları bozmuştu.

  Bugün ABD’de tarım dışı istihdam verisi 205 binlik beklentinin üzerine çıkarak 311 bin olarak açıklandı. Şubat ayı işsizlik oranı ise yüzde 3,6 olarak açıklanarak FED’in yumuşama ihtimalini destekledi.

  Bitcoin 20 Bin Doların Üzerine Çıktı!

  Önceki gün Biden yönetimini 2024 yılı bütçe görüşmesinde aldığı kararlar ile kripto endüstrisini zor duruma çıkarmıştı. Bitcoin ve diğer Proof-of-Work (PoW) madenciliğinin tükettiği elektriğe yüzde 30 ek vergi getiren yönetim, piyasaları alt üst etmişti.

  Karar sonrası yüzde 8’den fazla düşüş yaşayan Bitcoin 19 bin dolar düzeylerine gerilemişti. Açıklanan bugünkü veriler sonrası yeniden toparlanma gerçekleşerek BTC fiyatını 20 bin dolar üzerine taşıdı.

  Veriler Ne Anlama Geliyor?

  Artan ABD İşsizlik rakamları ilk bakışta olumsuz görülse de şahin bir politika takınan FED’in elini zayıflaması açısından büyük önem taşıyor. FED bir yandan hedef enflasyona gerilemek isterken, bir yandan resesyon riskini de gözetiyor. Faiz artışları bu anlamda dengelerin bozulmadan gerçekleşmesi bekleniyor ve bu veriler, FED’in yumuşama ihtimalini doğuruyor.

  Geleneksel piyasalar ile birlikte kripto para endüstrisi şu anda 14 Mart’ta açıklanacak ABD enflasyonuna gözleri çevirdi. Enflasyonda başlayan düşüş trendi devam ederse, ufukta FED’in faiz artışını 25 baz puanla sınırlandırması ihtimalini gösterebilir. Resesyon ve yüksek enflasyon arasında sıkışan dünyanın en büyük ekonomisi bu zorlu sınavı vermeye çalışırken, piyasalar enflasyon rakamına göre biraz rahat nefes alabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle