Ripple CEO'su XRP hakkında konuştu: Bize bağlı değil!

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, son açıklamasında XRP kripto para birimi hakkında kafa karışıklığı yaşanan konulara değindi. Ripple şirketinin XRP’yi kontrol etmediğini ifade eden yönetici, Bitcoin’den üstün olan yanlarına da dikkat çekti…

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse katıldığı televizyon programında XRP ve kripto para birimleri hakkında önemli açıklamalar yaptı. ABD’de kripto para sektöründe yanşan yasal belirsizlik ortamını değerlendiren ünlü yönetici, SEC avukatlarının iddialarını yalanladı. 

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ve üst düzey iki yöneticisi aleyhinde menkul kıymet davası açmıştı. SEC avukatlarına göre XRP, piyasadaki Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralardan farklı olarak Ripple tarafından üretilen ve kontrol edilen bir menkul kıymet özelliğin taşıyor.

  XRP Hakkında Menkul Kıymet İddialarına Yanıt

  Garlinghouse, katıldığı programda SEC’in bu iddialarına yanıt verdi ve XRP kripto para biriminin Ripple kontrolü altında olmadığını söyledi. Bitcoin’in sahip olduğu gibi açık kaynaklı olarak çalıştığını söylediği XRP hakkında “işlem hızı bakımından çok daha verimli olduğu” vurgusunu yaptı.

  Ayrıca XRP Ledger’ın karbon nötr olduğunu da söyleyen Ripple CEO’su, Bitcoin’den farklı yanlarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Bir menkul kıymet satın aldığınızda; o şirketin bir kısmı sizin olmuş olur. Kardan pay alabilir; şirketin yönetim kurulunda oy kullanabilirsiniz. XRP’de durum böyle değil. XRP aldığınızda, Ripple’da bir payınız olmuyor.”

  Blockchain Teknolojisinin Kullanım Amacı

  Wall Street Journal’de yer alan bir makalede yasa dışı işlerle mücadele etmek için kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiği belirtilmişti. Bu konuyu da yorumlayan Brad Garlinghouse, kripto paraların ve blockchain teknolojisinin yeterince anlaşılmadığını ifade etti. 

  Ripple’ın sektördeki çalışmalarından örnekler veren ünlü yönetici, blockchain teknolojisinin iyi amaçlarla kullanılabileceğini belirtti: “Ripple bu teknolojileri şu anda yavaş ve pahalı olan uluslararası para transferlerinin güncellenmesi için kullanıyor. Bu kapsamda gerçek zamanlı, düşük maliyetli ve verimli şekilde yapılabilmesi için blockchain teknolojisinden yararlanıyor ki bu, global ekonomi için iyi bir şey

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle