Kripto Para

Güney Kore’den gelen haberlerle Bitcoin fiyatı çakıldı

  Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu ülkedeki Bitcoin ve altcoin piyasalarına yönelik yasaklarına yenilerini ekledi. Buradan gelen olumsuz haber akışı Bitcoin ve kripto para piyasasını adeta kana buladı…

  Kripto para yatırımcıları 8 Haziran sabahına piyasadaki panik yaratan tablo ile uyandı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı ciddi oranda değer kaybı yaşarken, altcoinleri de peşinde sürükledi. Yonhap Haber Ajansı’nın haberine göre, Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu’nun hamlesi bu düşüşte etkili oldu.

  Güney Kore’den gelen haberler, kripto para piyasasında yeni bir düzeltme dalgasının yaşanmasına yol açtı. Ülkedeki yetkililer, denizaşırı dijital varlıkları hedefleyen yeni kripto para birimi vergi planını açıkladı. Ulusal Vergi Servisi’ne göre, 2022 yılından itibaren yabancı kripto borsa hesapları olan kullanıcılar, 447 bin 900 doları aşan bakiyeleri bildirmek zorunda kalabilirler.

  Bildirim Yapmayan Kişilere Ceza Var

  1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklanan yeni yasada vergilerin raporlanma süreci ise 2023 yılının Haziran ayında başlayacak. Kripto para kullanıcıları, sahip oldukları kripto para birimlerini yetkili kurumlara bildirmezlerse para cezası ile karşılaşacaklar. Edinilen bilgilere göre para cezası miktarı, bildirim yapılmayan kripto para miktarının yüzde 10’u veya yüzde 20’si tutarında olacak. 

  Öte yandan Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, ülkedeki kripto para borsalarında çapraz ticareti yasakladı. Ülkedeki kripto para borsalarında dijital varlıkların Kore Won’una dönüştürmelerini sağlamak için çapraz ticaret yaptıkları bildirildi. 

  Kripto Para Piyasasında Sert Düşüş

  Bilindiği üzere Güney Kore Merkez Bankası, kripto para ticaretinin ülkenin tüm finansal sistemini riske atabileceğine dair olağan endişelerini dile getirmişti. Bir süredir kripto para sektörü aleyhinde adım atması beklenen Güney Kore’deki bu hamleler kripto para piyasasını olumsuz etkiledi. Haberin basında yer almasından sonra Bitcoin ve önde gelen altcoin fiyatlarında sert düşüşler yaşandı. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle