Kripto Para

Bitcoin direnci kırdı: Kurumsal talep arttı!

  Lider kripto para birimi Bitcoin, yeniden 54 bin doları aşmayı başardı. Dün 51 bin doların üzerine çıktıktan sonra yükselişini sürdüren Bitcoin’in borsalardaki çıkışlardan ve kurumsal yatırımcıların devam eden talebinden etkilendi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Geçen hafta yaşadığı düzeltme ile 50 bin doların altına düşen Bitcoin, bugün  yükseliş yaşayarak yeniden 54 bin dolar direncini kırdı ve 57 bin dolara kadar yükseldi. Piyasa değeri 1 trilyonun üzerine çıkan Bitcoin, birkaç gün önce yaşadığı düşüş esnasında akümülasyon yapmaya başladı.

  Bitcoin’in bugün yaşadığı yükselişte borsalardan yapılan BTC çıkışlarının etkili olduğu düşünülüyor. Yükselişin öncesinde yüksek oranda Bitcoin çıkışı kaydedildi.  Bununla beraber son 2 gün içinde yeni kurumsal yatırımcılarda gelen Bitcoin hamlelerinin de yükseliş üzerinde etkili olduğu biliniyor.

  Borsalardan Bitcoin çıkışı sürüyor

  Bitcoin’in bugün yeniden 54 bin dolar üzerine yükselmesinin en önemli nedeni yatırımcıların üzerindeki satış baskısının azalması oldu. 2020 yılının mart ayından bu yana eriyen Bitcoin rezervleri, geçen hafta da azalmaya devam etti. Geçen hafta yatırımcıların borsalardan toplam 35.200 adet Bitcoin çektiler. Borsada yaşanan Bitcoin çıkışları, satış baskısını azalttı ve Bitcoin fiyat yükselişini destekledi.

  Bitcoin’in fiyat artışında madencilerin satış faaliyetlerinin de etkili olduğuna dair yorumlar da yapıldı. Ocak ayının başından bu yana yüklü miktarda Bitcoin satışı gerçekleştiren madenciler satış baskısını arttırıyordu. Son günlerde satışların dengelenmesi ile beraber satış baskısı da azaldı. Bitcoin madencilerinin satışlarını dengelemesinin Bitcoin fiyatını yükselttiği biliniyor.

  Kurumsal yatırımcı talebi devam ediyor

  Bitcoin fiyat artışını sağlayan diğer etmen ise kurumsal yatırımcılara yönelik yüksek beklentinin karşılanması oldu. 2020 yılından bu yana her geçen gün artan kurumsal yatırım son günlerde yine yükselişe geçti. Birçok teknoloji şirketi ve finans kurumundan gelen Bitcoin yatırımları ile beraber lider kripto paranın yükselişi desteklendi.

  Bu hafta Çin merkezli teknoloji şirketi Metiu Bitcoin ve Ethereum satın aldığını açıkladı. Bunun yanı sıra Norveç merkezli petrol devi Bitcoin’e 58 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. Kurumsal yatırımcı talebinin ilerleyen dönemde daha da artması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle