Kripto Para

Avustralya’nın en büyük bankası kripto ticaretini durdurdu!

  Kripto para piyasasındaki kargaşa ve belirsizlikler Avustralya’nın en büyük bankasını harekete geçirdi! Commonwealth Bank, daha fazla düzenleme beklediği gerekçesi ile BTC ve ETH gibi dijital varlıkların uygulama tabanlı ticaretini durduracağını söyledi.

  Avustralya’nın en büyük bankası Commonwealth Bank, Kasım ayında müşterilerine uygulaması aracılığı ile kripto para birimi alıp satmalarına izin vermeyi planladığını duyurmuştu. Plan kapsamında BTC, ETH ve LTC gibi 10 dijital varlığı seçen bankadan kötü haber geldi. Dev banka uygulama içerisinde kripto para ticaretini durduracağını söyledi.

  Pilot Deneme Yarım Kaldı!

  Commonweatlh Bank, müşteri geri bildirimlerinden yola çıkarak kripto işlemlere yeşil ışık yakmış ve uygulaması aracılığı ile 2022 yılında müşterilerine bir sürpriz hazırlamıştı. Banka Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi 10 popüler kripto para biriminin uygulaması aracılığı ile alınıp satılabileceğini duyurmuş ve 2022 yılında aşamalı bir geçiş planı takip edeceğini açıklamıştı. İlk olarak pilot uygulama planlayan bankadan gelen yeni haberle birlikte pek çok banka müşterisi henüz pilot denemeyi tecrübe bile edemedi!

  Yasal Düzenleme İhtiyacına Atıfta Bulunuldu!

  Şirketin yaşanan kripto kargaşasından sonra gelen bu hamlesi tartışma yaratırken, tartışmalara son noktayı yine şirket içi açıklamalar nokta koydu. Commonwealth Bank CEO’su Matt Comyn, “Geçen haftanın olayları güçlendiğinden, çok büyük miktarda ilgi gören çok değişken bir sektör olduğu açık. Ancak bu volatilite ve farkındalığın yanı sıra, ölçeğin kesinlikle küresel olarak, düzenleyicilerden ve bunu düzenlemenin en iyi yolunu düşünen insanlardan çok fazla ilgi olduğunu görebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

  Banka CEO’su Comyn, “Buna girdi sağlamada ve en uygun düzenleyici sonucu şekillendirmede öncü bir rol oynamaya devam etmek istiyoruz. Bu aşamada yine de niyetimiz pilot uygulamayı yeniden başlatmak, ancak bunun için en uygun olduğundan emin olmak için düzenleyici bir cephede üzerinde çalışmak istediğimiz birkaç şey var.” ifadeleri ile kararlarının gerekçesini açık etti.

  Avustralya’dan Başka Hamle Gelir Mi?

  Kripto çöküşü pek çok hamlenin ertelenmesine yol açtı ve Avustralya, kripto konusunda attığı adımlar ile yakından izlenen ülkelerden birisi. Ülkenin en büyük bankası kripto ticareti için erteleme kararı verirken gözler Avustralya Futbol Ligi’ne çevrildi! Ocak ayında Crypto.com ile Avustralya Futbol Ligi arasında 25 milyon dolarlık bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmanın akıbetinin kripto çöküşü sonrası ne olacağı ise merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle