Kripto Para

Güney Kore’de regülasyonlar başladı! Kullanıcılar korunacak

  Dünyada kripto paraların en yoğun olarak kullanıldığı ülkelerden biri olan Güney Kore, kripto para sektörüne ilişkin yeni düzenleme adımları atmaya hazırlanıyor. Ülkenin en yetkili regülatörü, 2021’in ikinci yarısından itibaren kripto para borsalarında daha sıkı önlemlerin alınacağı, yatırımcıların daha kapsamlı korunacağı düzenlemeleri sağlayacak.

  Kripto para sektörü tüm dünyada geniş sınırlara yayılmaya başladı. Bu kapsamda kripto paralara en çok ilgi duyan ülkelerden biri de Güney Kore oldu. Artan ilgi ile birlikte ülkelerdeki kripto para alanında düzenleme çalışmalarına haliyle Güney Kore de dahil oldu. Ülkenin en yetkili regülatörü, kripto para alanında yeni düzenleme adımlarının atılacağını açıkladı. Buna göre regülatör, kripto para borsalarının daha sıkı önlemler almasını sağlayacak ve yatırımcıları daha çok koruma altına alacak.

  Güney Kore’de Kripto Para Borsaları 25 Eylül’e Kadar Onay Almak Zorunda

  Güney Kore’nin en yetkili regülatörü olan Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC) Başkanı Eun Sung-soo, 25 Mayıs Çarşamba günü Fintech Week etkinliği açılışında konuşma yaptı. Sıng-soo’nun dile getirdiği düzenleme açıklamalarının, Güney Kore’deki kripto para yatırımcıları için olumlu olduğu düşünülüyor. Güney Kore merkezli kripto para borsaları, 2021’de yürürlüğe koyulan uygulamalara uyumlu olarak hizmet vermek için 25 Eylül tarihine kadar FSC’den onay almak zorunda.

  Kripto Paralar ve Yatırımcılar Nasıl Korunacak?

  Güney Kore’de bir kripto para borsasının, ilgili regülatörden onay alabilmesi için, borsadaki tüm kullanıcı hesaplarının, kullanıcıların banka hesaplarında yer alan kişisel bilgilerle uyumlu olması gerekiyor. Yani, kişisel bilgileri ile banka hesabı açanların, kripto para borsasında hesap açarken de birebir aynı bilgileri kullanması gerekiyor. Borsalardan, yatırımcıların korunması için özel güvenlik ve tedbir önlemleri almaları bekleniyor. Eun Sung-soo, tüm bu adımlar sonrası regülatörden onaylı borsalarda tutulan kripto paraların korunmuş olacağını belirtti.

  Regülatör Daha Önce Tepki Çekmişti

  Güney Kore’de özellikle genç nüfusun kripto paralara olan ilgisi git gide artıyor. 22 Nisan tarihinde FSC Başkanı Sung-soo bir meclis oturumunda devletin bu yatırımcıları korumakla yükümlü olmadığını dile getirmişti. Sung-soo, aynı tarihte bir de dijital varlıkların herhangi bir iç değerinin bulunmadığını açıklamıştı. Bu açıklamaları ile Sung-soo tepki çekmişti ve Eun’un istifası için Mavi Ev’in sitesinde 200 binden fazla imza toplanmıştı. Eun Sung-soo, güncel açıklamasında, önceki açıklamalarıyla arasındaki görüş farklılıklarına vurgu yaptı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle