Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 9 - 15 Ağustos 2022

  Piyasa değeri ile Bitcoin’den sonra ikinci sırada gelen lider kripto paralardan Ethereum, Eylül ayında gelecek güncelleme öncesinde de riskli piyasa hareketlerine devam ediyor. Öte yandan küresel ekonomilerde resesyon riskli, merkez bankalarının para politikalarında sıkılaşmaya gitmesi ve enflasyon gibi sorunlar da risk iştahı yüksek piyasalardan yatırımcıların çekilmesine neden oluyor. Son haftalarda ise hafif bir toparlanma eğilimi gösteren Ethereum (ETH) yeni bir harekete başlamaya hazırlanıyor.

  9 – 15 Ağustos 2022 haftasında Ethereum (ETH) için öne çıkan haber başlıkları ve piyasa hareketlerine dair detayları bu özel haberimizde sizler için bir araya getirdik. 

  9 Ağustos Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta başında umut vaat eden bir harekete başlayan Ethereum, 9 Ağustos Salı günü itibariyle haftanın ikinci işlem gününde riskli yapısını yeniden ortaya koydu. 1.778 dolar seviyesinden açılışını yapmasına rağmen, 1.668 dolar seviyelerine kadar bir geri çekilme yaşanmıştı. Günlük verilere göre – 4,25% oranında bir değer kaybı dikkat çekti. 

  Yeni haftanın öne çıkan en önemli haberi ise Ethereum kurucu Vitalik Buterin’in katman 2 çözümleri hakkında yaptığı yeni açıklamalar oldu. ETSeoul etkinliğinde konuşan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, ZK – Rollups’ın Ethereum Katmak 2 ölçeklendirme Optimistic Rollups’ı geride bırakacağına inandığını ifade etti. Öte yandan Ethereum işlemleri ile ölçeklenmeye neredeyse hazır hale gelen zk – EVM uygulamalarını da gerçekten görmeye başladıklarını ifade etti. 

  Ethereum için olumlu bir diğer gelişme ise stablecoin ihraççısı Circle, zincir entegrasyonunun ardından sadece Ethereum PoS zincirini destekleyeceğini duyurdu. Merge’den sonra sadece Proof of Stake (Hisse İspatı) desteklenecek. 

  10 Ağustos Çarşamba Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta ortasında da kripto para piyasalarının genel görünümü risk teşkil etmeye devam ediyor. Genel belirsizlik durumunun görüldüğü dönem itibariyle 10 Ağustos Çarşamba gününde Ethereum (ETH) 1.702 dolar seviyesinden açılışını gerçekleştirmişti. Yüksek 1.881 dolar seviyesini görmesine rağmen 1.657 dolar seviyesine kadar bir gerileme yaşandı. İlgi çekici bir veri ise 1.52M seviyesine hacme sahip olması oldu. 

  EthereumPow’un resmi Twitter sayfasından gelen açıklama ise günün en dikkat çeken haberleri arasında yer aldı. Ethereum (ETH) yakımlarının Merge sonrasında sona ereceği aktarıldı. Ethereum’un çatallanmış PoW versiyonunun coin yakım mekanizmasına sahip olmayacağı aktarıldı. Ayrıca Ethereum madencileri tarafından bir grup ağ kullanıcısının haklarının korunması adına diğerlerinin cezalandırılmasının anlamsız olduğu ifade edildi. Ortaya çıkan yeni tartışmalar Merge’den sonra neler olacağı sorusunu da gündeme getirdi. 

  Hafta ortasında piyasalarda görülen yeni hareketlilik yatırımcıların da dikkatini çekti. Ethereum ve Bitcoin’de geçtiğimiz döneme göre daha olumlu bir havanın esmesi dikkat çekici olarak değerlendiriliyor.  

  11 Ağustos Perşembe Ethereum Borsa Özeti 

  11 Ağustos Perşembe gününde Ethereum (ETH) fiyatında dalgalanmalar görüldü. %1,45 seviyelerinde bir değer artışı ile dikkat çeken ETH, 1.853 dolar ile açılışını yapmasının ardından 1.931 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu seviyeleri test etmesi ise dikkat çekici olarak görüldü. 1.31M seviyesinde bir hacim ile hafta ortası ve Perşembe günü itibariyle iki gün üst üste yüksek hacimde görüldü. 

  Günün haber akışında ise önemli yeni gelişmeler dikkat çekiyor. Ethereum fiyatını Merge yaklaştıkça artması piyasalarda ciddi bir beklenti yarattı. Önümüzdeki ayda gerçekleşecek olan Merge için hazırlıklarını sürdüren Ethereum (ETH), ABD’den gelen enflasyon verilerinin açıklanması ve Goerli testinin de gerçekleşmesi ile aynı gün yükseliş eğilimi devam etti. 

  Günün en önemli olayı ise Ethereum Vakfı tarafından Merge için olası tarihlerin belirlenmesi oldu. Merge güncellemesi için potansiyel tarihler tartışılmaya devam ediyor. Merge’yi özel kılan ise Ethereum’un PoW algoritmasından PoS algoritmasına taşınması olacak. Bellatrix ve Paris adlı iki kısma ayrılan yükseltme kapsamında, ikinci kısımda birleşme tamamlanacak. 6 Eylül Bellatrix, 15 Eylül ise Paris yükselmesi için muhtemel tarihler olarak öne çıktı. Yükseltme tarihi yaklaştıkça değerinde de artış görülmeye devam ediyor. 

  12 Ağustos Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasaları da hareketli bir güne uyandı. Açılışı 1.880 dolar seviyesinden yapan Ethereum (ETH), %4 seviyesinin üzerinde bir değer kazandığı görüldü. İşlem hacmine bakıldığında önceki iki güne göre oldukça düşük bir seviyede, 834.69K seviyelerinde olduğu görüldü. En yüksek ise 1.961 dolar seviyesi ile uzun süredir devam eden gerileme yerini Merge öncesi yükselişe bıraktı. 

  Fiyatları etkileyen günün en önemli haberi ise MarketDAO kurucusu tarafından USDC varlıklarını satarak ETH alabilecekleri açıklaması oldu. MarketDAO kurucusu Rune Christensen, DAI stablecoin’in USDC riskini ortadan kaldırmak için USD sabitinden çıkabileceklerini söyledi. 

  Arjantin hükümeti ise 2023 yılında şehirlere Ethereum Node’ları kurmayı hedefliyor. Arjantin’in bu hamlesi dikkat çekti. Başkent Buenos Aires’de Ethereum Node’larının dağıtımı planlanıyor. 2023 yılında gerçekleşecek plan kapsamında Ethereum için gelecek yeni yükseltme ile de önemli sorunların çözülecek olması toparlanmanın devam edeceği sinyallerinin alındığına işaret ediyor. 

  13 Ağustos Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta sonu verilerine göre Ethereum’da güçlü bir çıkış görüldü. 13 Ağustos Cumartesi gününde, uzun süredir devam eden gerilemenin etkisi azaldı. 2 bin dolar seviyesini test eden Ethereum (ETH), 1.957 dolardan açılışı yaparak yüzde 1,32 oranında değer kazandı. Günün en yüksek değeri ise 2.018 dolar seviyesi olsa da bu seviyede kalıcılık gösteremedi. 

  Ünlü kripto analitik firması Santiment ise Ethereum hakkında Merge öncesinde kritik performans değerlendirmesini açıkladı. PoW’dan PoS algoritmasına geçiş öncesinde yapılan değerlendirme kapsamıda, Ethereum test ağında son aşamanın ardından varlığın değerinin 1.900 doların üzerine çıkması ve 15 -16 Eylül’de yükseltmenin gerçekleşeceğinin aktarılması olumlu karşılandı. 

  Ünlü yatırımcılardan Avi Felman ise Ethereum Merge nedeniyle yaşanan heyecanın piyasalar için son derece kötü olabileceğini aktarıyor. Sonu iyi görünmeyen bir ‘’kazançlı’’ durumun olmasının tehlikeli olabileceğini aktardı. 

  14 Ağustos Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Pazar gününde de yükselişini sürdüren Ethereum (ETH), 2.028 dolar seviyesi ile yeniden 2 bin doları test etmeyi başardı. Genel görünümde ise %2,44 oranında bir değer kaybı öne çıktı. Hacim ise hafta boyunca görülen seviyelerin çok altında kaldı. Piyasalar açısından sakin geçen 14 Ağustos Pazar günü, Eylül ayında tamamlanması beklenen Ethereum Merge yükseltmesi öncesinde yatırımcıların beklentileri de bir hayli artmış görünüyor. 

  15 Ağustos Pazartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Ethereum (ETH) 2 bin doları test etmeye devam ediyor. 1.983 dolar seviyesinden günü açan Ethereum (ETH), 2.012 dolar ile en yüksek seviyesini gördü. Yüzde 1,80 oranında değer kaybı ile genel görünümde ise risk faktörüne sahip olduğunu gösterdi. 

  15 Ağustos Pazartesi günü itibariyle Goldman Sachs eski patronu Raoul Pal tarafından yapılan değerlendirme dikkat çekti. Merge ile Ethereum’u kurumsallar için daha cazip hale geleceğini aktardı. 

  Genel piyasa görünümden ise Ethereum’un Merge yükselmesi yakından takip ediliyor. Eylül ayında kripto para piyasalarında neler olacağı merak uyandırdı. Ethereum performansı ise yeni haftada da yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.  

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle