Kripto Para

Güney Kore bankalarına yönelik kripto kurallar açıklandı!

  Güney Kore’de bulunan bankacılık kurumları, kara para aklama ve benzeri kripto para bağlantılı suçlardan sorumlu tutulabilecek. Açıklanan bildiriye göre finansal düzenleyiciler kripto para borsalarının sıkı denetlenmesi için bankalarla ortaklık kurmasını istiyor…

  Kripto para basınında yer alan açıklamalara göre, Güney Kore bankaları, yerel kripto para borsalarının kullanıcıları için gerçek isimle hesap açma konusunda isteksizler. Ticaret platformlarının yerel finans kurumları ile ortak hareket etmesini zorlayan düzenlemeler buna temel sebep olarak gösteriliyor.

  Güney Kore bankaları, kripto para kullanarak kara para aklama ve dolandırıcılık işlemleri ile ilgili suçlarda sorumlu tutulabilme riskine karşı bu uygulamaya sıcak bakmıyor. Ülkedeki finans kuruluşları arasında çok az bir kısmı bu yönergelere uydu. Bunun üzerine Güney Kore’nin ana finansal düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) harekete geçti.

  Güney Kore’de Bankalara Yönelik Yeni Adımlar

  İsmi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, bu alanda yeni adımların atılabileceğini söyledi. Hükümet üyelerinin bu tip sorunların ortaya çıkması halinde bankalara karşı yasal işlem önermediklerini açıklamak üzere eylemsizlik mektuplarını yayınlayabilecekleri belirtildi. Yetkili, bu konuda atılması gereken nihai kararın gelecek ay sonunda gerçekleşeceğini ifade etti.

  Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından hazırlanacak rapor, düzenleyicilerin finansal kurumlar tarafından dile getirilen endişelerin farkında olduğunu gösteriyor. Güney Kore’de bankalar, gerçek isimli hesaplar vererek potansiyel dolandırıcılık ya da kara para aklama suçlarından sorumlu olma riskiyle yüzleşiyor. Bu tür risklerden bankaları korumak için yeni yönergelerin uygulamaya geçirilmesi bekleniyor.

  Bankalar ve Borsalarda Gerçek İsim Sorunu

  Güney Kore’de bu konuda öne çıkan yasadaki değişiklikler, kripto para borsalarına 24 Eylül tarihine kadar zaman verdi. Buna göre borsalar, kullanıcılarına gerçek isimleriyle hesap oluşturmak ve yerel ticari bankalarla ortak olmak durumunda kalıyor. 

  Sadece dört dev kripto para borsası bankacılık ortağı bulabildiği için bu yasaya uygun hareket etti. Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit ticaret platformlarında kullanıcılar gerçek isimleri ile hesap açabiliyor. Güney Kore’de yüzlerce küçük borsa, Eylül ayına kadar bir Kore bankasıyla ortaklık kuramazlarsa kripto para ticareti için para çekmeleri yasaklanacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle