Kripto Para

Nijerya’da kripto alanı tamamen yasalaşıyor!

  Kripto para piyasalarının 2021 yılında elde ettiği hızlı büyüme sonrası, ülkeler genelinde bu alana yönelik düzenleme çalışmaları da hız kazandı. Bu kapsamda adımlar atan Nijerya, yeni kripto varlık kurallarını yayımladı. Kurallar, varlıkların takası ve korunması ile ilgili düzenlemeleri içeriyor.

  Kripto para piyasaları 2020’nin sonlarında Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolarlık barajı aşmasıyla birlikte çok ciddi bir yükseliş dönemine girdi. Bu yükseliş süreci aylarca devam etti ve Kasım 2021’de kripto para piyasalarının toplam değeri, tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. 2021 genelinde büyüyen ve yaygınlaşan kripto paralarla ilgili eş zamanlı olarak ülkeler genelinde düzenleme çalışmaları da hız kazandı. Bu alanda keskin kararlar alarak net adımlar atmaya başlayan Nijerya, bu kez de yeni kripto varlık kurallarını içeren düzenlemeyi yayımladı.

  Nijerya’da Kriptolar Yasal Zemine Kavuşuyor

  Nijerya Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu, Nijerya’daki dijital varlıkların ihracına, takasına ve saklanma işlemlerine ilişkin yeni kuralları yayımladı. Komisyon, geçtiğimiz dönemlerde kripto varlıkların nasıl sınıflandırılması gerektiğine ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin bir açıklama yayımlamıştı. Bu kez ise komisyon, yayımladığı kurallar ile kripto ve ilgili işletmelere bir meşruiyet sağlanabileceğini gösterdi. Nijerya, atmış olduğu bu adımla kriptoların benimsenmesi konusundaki öncü tavrını da ortaya koydu.

  VASP Lisansı Olanlar, Sorumluluk Reddi Beyanı Düzenliyor

  Nijerya SEC’nin yayımladığı kurallar sonrasında Nijerya Merkez Bankası (CBN) de dijital varlıklarla ilgili yeni kurallar yayımladı. Yayımlanan bu kurallara göre artık Nijerya vatandaşlarına herhangi bir şekilde kripto varlık ürünü ya da hizmeti sunacak olan kuruşların, sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) lisansı alması zorunlu olacak. Kurallar dahilinde, VASP lisansının ayrıca kendi yükümlülüklerinin de olacağı görülüyor. Lisansa sahip olanlar, kullanıcılardan kendileri tarafından beyan edilen risk bildirim formları almaya başlayarak, yatırım kaynaklı kayıpların koruma altında olmadığını gösteren bir sorumluluk reddi beyanı düzenliyor.

  Nijerya SEC’nin Yayımladığı Kurallar Hangi Alanları Kapsıyor?

  Yayımlanan yeni kurallar dahilindeki VASP kurallarına ilave olarak ayrıca 13 Mayıs tarihinde Nijerya SEC tarafından yayımlanan belgede şu alanlar da kapsanıyor:

  • Dijital varlık borsası işletmek,
  • Token verme, sağlama,
  • Dijital varlık platformu işletmek,
  • Dijital varlık saklama görevlileri için ihtiyaçlar

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle