Kripto Para

Dev BTC madencilik şirketi iflas etti

  Uzun süredir devam eden kripto kışı pek çok şirketi zor duruma sokarken en büyük problemleri Bitcoin madencilik şirketleri yaşıyor. Compute North’tan sonra bir diğer sektör devi Core Scientific madencilik şirketi iflas başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor…

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı uzun bir süredir ayı piyasası etkisiyle değer kaybediyor. Bu süreçte artan enerji maliyetleri ve diğer giderleri karşılamakta zorlanan madenciler, BTC fiyatının da düşük olması yüzünden zarar etmeye devam ediyor. Bitcoin madencilik şirketleri zorlu piyasa koşulları nedeniyle iflasın eşiğinde ayakta kalma savaşı veriyor. 

  Geçtiğimiz aylarda en büyük BTC madencilik şirketlerinden biri olan Compute North, likidite krizi yüzünden Teksas’taki mahkemeye bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmuştu. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu başvuru sonrasında madencilik şirketlerinin içinde bulunduğu kriz ortamı bir kez daha gün yüzüne çıkmış oldu. BTC madenciliği alanında sektörün en büyük şirketlerinden biri olan Compute North’un bile iflas etmesi diğer şirketler için de dikkat çekiciydi.

  Core Scientific İflas Başvurusu Yapacak

  Kripto para sektörüyle doğrudan bağlantılı olan Bitcoin madenciliğinde bir büyük şirket daha iflastan kaçamadı. Kripto yatırımcılarının adını sık sık duyduğu Core Scientific madencilik şirketinin bugün mahkemeye bölüm 11 iflas başvurusunda bulunacağı açıklandı. Sosyal medyada kripto para topluluğu arasında en çok konuşulan konulardan biri haline gelen Core Scientific’in iflası sonrası sektöre dair endişe verici detaylar ortaya çıktı.

  Yatırımlara Rağmen Krize Direnemedi

  BTC madencilik sektörünün önde gelen şirketlerinden Core Scientific, geçtiğimiz haftalarda iflas etmemek için büyük bir çaba sarf etmesiyle adından söz ettirmişti. Borsada listelenen ve halka açık bir şirket olan Core Scientific’in iflas etmemesi için B Riley Financial’in yatırım çabaları sonuç vermedi. B Riley, dev madencilik şirketine 72 milyon dolarlık bir destek vermişti.

  Pozitif nakit akışı sağlayan Core Scientific için bu hamleler sadece kaçınılmaz sonu ertelemeye yaradı. Şirket kiraladığı kripto madencilik ekipmanlarının borçlarını ödemekte zorlanınca ve nakit akışı yeterli olmayınca iflas başvurusunda bulundu. Kripto para basınındaki bilgilere göre Core Scientific tasfiyeye girmemeyi tercih etti ve borçlarını yapılandırmak için mahkemeye başvurdu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle