Kripto Para

G7’den kripto paralara regülasyon sesleri

  Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF) tarafından yapılan açıklamalar kripto para basınında geniş yankı buldu. Kripto para sektöründe bazı ülkelerin regülasyon kurallarını hala uygulamadıkları belirtildi ve “Harekete geçin” çağrısı yapıldı…

  G7 Ülkeleri tarafından kurulan ve kara para aklama ile mücadele denetleme amacıyla hayata geçirilen Mali Eylem Görev Gücü’nden yeni bir bildiri yayınlandı. FATF, 12 aylık ikinci denetim toplantısından sonra önemli açıklamalar yaptı. Bu toplantıda 128 yargı bölgesinden sadece 58’inin FATF tarafından belirlenen standartlara uygun olarak revize edildiği bilgisi paylaşıldı. 

  Buna göre söz konusu 58 bölgenin 52’si sanal varlık hizmetlerini regüle ederken, geri kalan 6’sı ise VASP yasaklamalarıyla gündeme geldi. Toplantıda ayrıca, geleneksel finans için hazırlanmış regülasyon kurallarını, kimler tarafından tasarlandığı bile bilinmeyen kripto para endüstrisine uygulamanın zorluğuna değinildi. Ancak FATF, kripto paralarda kara parayı aklama (AML) kurallarını açıklamasından iki sene geçtiği ve dolayısıyla artık herkesin gerekli uygulamaları başlatmasını istiyor.

  Kripto Para Fidye Saldırıları

  FATF kuralları, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkeyi yakından ilgilendiriyor. Uygulamaya geçirilmeyen kuralların, sektörde kripto para aklama veya terör finansmanı için kötüye kullanım gibi unsurları engellemesi bekleniyor. Buna rağmen hala ülkelerin küresel güvenceler vermediği vurgusu yapıldı. 

  FATF ayrıca son dönemde sayıları giderek artan fidye saldırılarına da parantez açtı. Bu konu hakkında, “Raporumuzda gelecekteki sanal para bağlantılı fidye saldırılarını önlemek için de FATF aksiyonlarının neler olduğuna değinilmektedir.” açıklaması yapıldı. G7 ülkeleri tarafından hayata geçirilen kurumun bu toplantısı kripto para sektöründe bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. 

  DeFi Sektörü Mercek Altında 

  Geçtiğimiz aylarda merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörüne yönelik yeni bir rapor hazırlayıp sunan kurum, çok sayıda gelen geri bildirimle karşılaştı. Bu sebeple raporun yeniden güncellenmesi gerektiğini belirten FATF henüz bu konuda adım atmadı. VASP kurallarının Ekim 2021’de güncellenmiş olacak rapor ile tamamlanacağı öğrenildi. DeFi alanının da bu rapora dahil edilip incelenmesi bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle