Dogecoin (DOGE) yığılma sorununu Elon Musk gündeme getirdi

  Tesla CEO’su Elon Musk kripto para topluluğunun dikkatini çeken paylaşımlar yapmaya devam ediyor. DOGE kaynaklarının büyük bir kısmını satmaya hazırlanan balinalara destek mesajları geldi…

  Kripto para topluluğu ünlü milyarder Elon Musk’ın Dogecoin (DOGE) hakkında yaptığı paylaşımları yakından takip ediyor. Elon Musk, kripto para sektöründeki DOGE balinalarının satış yapmalarını desteklediğini belirten paylaşımları son dönemde büyük ses getirdi. Kripto para basınına göre Musk’ın bu açıklamalarını bir kısım kripto para yatırımcısı şaka olarak algıladı.

  Fakat kripto para uzmanları, esasında bunun bir şakadan öte gerekli bir uygulama olacağı konusunda fikir birliğine vardı. Kripto para borsalarından gelen güncel verilere göre Dogecoin piyasasında gerçekten de bir yığılma sorununun yaşandığı görüldü. Bu raporlar tek bir kuruluşun tüm DOGE piyasa değerinin yüzde 27’sinden fazlasını elinde tuttuğunu ortaya çıkardı.

  DOGE Piyasasında Neler Oluyor?

  Kripto para uzmanları, Elon Musk’ın doğru bir hamlede ve çağrıda bulunduğunu belirtiyor. Güncel verilere göre DOGE balinalarının ellerindeki tuttukları miktar, 1.8 milyar doların üzerinde bir değere sahip olmasıyla dikkat çekti. Bugün itibarıyla orta büyüklükte bir ada ülkesinin GSYİH’ine karşılık gelen bu miktar, DOGE piyasasını da olumsuz etkileyebilir. 

  Sahip oldukları Dogecoin bakımından ilk 20 DOGE adresi, bu altcoinin mevcut dolaşımdaki arzının yüzde 50’sinden fazlasını elinde tutuyor. Bu miktarla ilgili yapılan araştırmalar, Dogecoin’in soğuk cüzdanlarında rezerv olarak tutulan kripto para borsalarının olabileceği düşünülüyor. Fakat kripto para uzmanları ve borsalarından bu konu hakkında net bir doğrulama mesajı yayınlanmamsı da dikkat çekiyor.

  Dogceoin’deki Yığılma Tartışması

  Popüler altcoin DOGE yığılması, diğer altcoinlerde olduğu gibi Dogecoin’in de uzun vadeli temelleri için sorun teşkil eden bir özellik olarak öne çıkıyor. Arzın az olmasısebebiyle birkaç büyük cüzdanın yararına fiyatlar yapay ve orantısız bir şekilde artma riskine sahip oluyor. 

  Böylesi bir senaryoda DOGE balinalarının satış yapmak istediklerinde DOGE fiyatı kaçınılmaz olarak düşeceği için perakende yatırımcıları olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple popüler altcoinler arasında adından sık sık söz ettiren DOGE piyasasındaki yığılma sorununa çözüm aranıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle