Kripto Para

Amerika’dan sert çıkış: Kripto paralara sert regülasyon istiyor!

  ABD Para Denetleme Ofisi’nin (OCC) yeni başkanı Michael Hsu, kripto paraların sert şekilde regüle edilmesini istiyor. OCC Başkanının kripto para sektörüne yaptığı baskılar, kurumsal yatırımcıları da endişelendiriyor…

  10 Mayıs tarihinde ABD Para Denetleme Ofisi’nin (OCC) başkanlık koltuğuna oturan Michael Hsu, daha göreve gelir gelmez kripto paralara yönelik sert tutumunu gösterdi. Kripto paraların ısrarla sert bir şekilde regüle edilmesini isteyen Hsu, son yaptığı açıklamada ABD’nin ilgili diğer kurumlarını da göreve çağırdı. 

  ABD’de kurumsal ve perakende kripto para yatırımcılarında tedirginlik yaratan yeni OCC Başkanı’nın bu açıklamaları, kripto para basınında da geniş yankı buldu. Geçen yıl kripto paralar hakkında kurumun yayınlamış olduğu kılavuz dahil olmak üzere tüm belgelerin ve konuların gözden geçirilmesini istedi. Hsu, kripto paralara regülasyon konusunda yeni bir hamle hazırlığına girdi.

  Tüm Kurumları Koordineli Çalışmaya Davet Etti

  ABD medyasından Financial Times’ın haberine göre, başkan Michael Hsu kripto paralar ile ilgili tüm yetkili kurumları regülasyon konusunda yol haritası belirlemek için ortak hareket etmeye çağırdı. OCC Başkanı bu konuda koordineli ve adım adım giderek sert regülasyonlar uygulanabileceğine inanıyor. 

  Göreve gelir gelmez kripto paralar hakkında hamleler ve açıklamalar yapmaya başlayan Hsu, son açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kurumlar arasında koordinasyonun olması lazım. Bazı şeyler ancak bu şekilde başarılabilir. Bazı mevkidaşlarımla konuştuğum zaman, birçok konuda iş birliği yapmak istediklerini görüyorum.”

  Eski Başkandan Tepki Geldi 

  Temsilciler Meclisi’ne bağlı olan Finansal Hizmetler Komitesi’nin bir toplantısına da katılan Hsu, bu toplantıda da kripto paralara yönelik sert düzenlemeler istedi. OCC Başkanı, vakit kaybedilmeden FED ve e Mevduat Sigorta Kurumu’nun ortak bir çalışma grubu oluşturup hızlı adımlarla kripto para endüstrisini araştırmalarını istiyor.

  OCC’nin bir önceki başkanı Brian Brooks, ABD Başkanı Joe Biden’ın seçilip göreve gelmesinin ardından bu koltuğu bırakmak durumunda kalmıştı. Brooks’un yeni durağı popüler kripto para borsası Binance’in ABD kolu olan Binance.US’in yöneticiliği olmuştu. Brooks bu konuda tepkisini dile getirerek regülasyonları sıklaştırmanın tehlikeli olabileceğini söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle