Kripto Para

G20 liderleri kripto paralara düzenleme getirecek! 

  Endonezya’da gerçekleştirilen G20 Zirvesi’nde kripto paralar gündeme geldi. ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere liderler kripto para sektörünün geleceğine ilişkin önemli açıklamalar yaptı…

  Bu sene on yedincisi düzenlenen G20 zirvesinde kripto paralar da gündeme taşındı. Toplantının ardından dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri, Bitcoin (BTC) ve kripto paralar hakkındaki düşüncelerini paylaştı. G20 liderleri, kripto para sektöründe uluslararası kabul görecek kurallara duyulan ihtiyacı “kritik” olarak tanımladı. Ayrıca toplantıda kriptolardaki potansiyel risklerin “finansal istikrarın” hafifletilmesiyle önlenebileceği belirtildi. 

  G20 liderleri toplantısının hemen ardından ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’daki açıklamasında kripto sektöründeki risklere dikkat çekti: “Riskler konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak, düzenleyici sonuçları güçlendirmek ve aynı zamanda inovasyonun faydalarından yararlanırken eşit şartlara sahip bir alanı desteklemek kritik öneme sahip.”

  Kriptolara Düzenleme Talebi

  Finansal İstikrar Kurulu (FSB) kripto şirketlerini ve piyasaları kapsayan yeni talepler sunmuştu. FSB’nin bu adımı hakkında G20 liderlerinden şu açıklama geldi: “FSB’nin kripto para faaliyetlerinin düzenlenmesi için ‘aynı faaliyet, aynı risk, aynı düzenleme’ ilkesine dayalı kapsamlı bir uluslararası çerçeve oluşturmak adına önerdiği yaklaşımı memnuniyetle karşılıyoruz. Stabilcoin’ler de dahil olmak üzere kripto para ekosistemi, finansal istikrara yönelik potansiyel riskleri azaltmak için yakından izlenebilir.” G20 ülkelerinin liderleri ayrıca kripto sektörüne sağlam düzenleme ve denetimin gerekli olduğunu vurguladı. 

  FTX’in Çöküşü Süreci Hızlandırdı

  FTX borsasının iflas etmesi sonucu ABD Hazine Bakanı Janet Yellen kripto düzenlemesi hakkında konuştu: “Kripto para piyasalarının daha etkili bir şekilde denetlenmesi gerektiğini gösterdiğini gördük. Geleneksel piyasalarda sunulan aynı korumaların kripto endüstrisi için de geçerli olması gerekiyor.” Kripto sektörü G20 toplantısının ardından uluslararası kabul gören bir kripto düzenlemesi bekliyor. 

  Hatırlanacağı üzere kripto para dünyasının en büyük şirketlerinden FTX borsası likidite krizi yüzünden iflas başvurusunda bulunmuştu. FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın kardeş şirketi Alameda Research’e müşteri varlıklarını taşıdığı ortaya çıktı. SBF’nin 8 milyar doları kaybetmesi ve alacaklılara borcunu ödeyememesi, sektördeki pek çok kripto para şirketini olumsuz etkiledi. Kripto para piyasasında büyük kriz yaratan bu olayın yankıları sürüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle