Kripto Para

Elon Musk mahkeme kararını ihlal mi etti?

  The Wall Street Journal haberine göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2019 ve 2020 yıllarında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın mahkeme kararlarını ihlal ettiğini raporladı. Söz konusu mahkeme kararlarında Tesla avukatlarının Musk’ın Twitter paylaşımlarını denetlemesi ve onaylaması gerekiyordu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020 döneminden bu yana kripto para piyasaları için korkutucu bir unsur gibi gündemde yer alıyor. Ripple’a açtığı menkul kıymet davası ile sık sık gündeme gelen SEC’nin, Elon Musk ile ilgili bir ihlal raporu hazırladığı iddia edildi. The Wall Street Journal haberine göre SEC hazırladığı raporda, 2019 ve 2020 yıllarında Elon Musk’ın mahkeme kararlarını ihlal ettiğini belirtti.

  SEC söz konusu raporunda, 2018 yılında Elon Musk ile yaptığı anlaşmadan sonra Tesla’nın Musk’ı takip etmeyi bıraktığını bildirdi. Habere göre Tesla avukatlarının, Elon Musk’ın Twitter paylaşımlarını ve kullanımını denetlemesi ve onaylaması gerekiyordu. SEC’nin raporunda belirttiği iddialara göre mahkemenin verdiği karar 2 kez ihlal edildi.

  Musk’ın Piyasaları Manipüle Ettiği İddiaları

  Elon Musk, 2021 yılında kripto para piyasalarında çok aktif bir isim haline geldi. Bitcoin (BTC) hakkında olumsuz açıklamalarda bulunmadan önce Musk, Dogecoin (DOGE) ve Bitcoin ile ilgili birçok kez destek paylaşımlarında bulundu. Bu durum özellikle Dogecoin fiyatında etkisini gösterince, piyasada birçok kişi Musk’ın kripto para piyasasını “manipüle ettiğini” öne sürdü. Hatta bu iddialar ilk kez ortaya çıktığında, Musk soruşturma açılmasından çekinmediğini göstermek için “Shiba Inu cinsi bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorum” diyerek, imalı bir paylaşımda bulunmuştu.

  2018’de SEC Elon Musk’a Dava Açmıştı

  SEC ise 2018 yılında tam olarak bu sebepten aslında Elon Musk’a dava açmıştı. O dönemde Musk, piyasayı manipüle ettiği gerekçesi ile mahkemelik olmuştu. Dava sürecinde Elon Musk ve Tesla şirketi 20’şer milyon dolar ödeyerek SEC ile anlaşmaya varmıştı. Öte yandan Elon Musk, dava sürecinde Tesla avukatlarının sosyal medya kullanımını denetlemesini de kabul etmişti.

  SEC raporunda Tesla’nın “Elon Musk tarafından tekrarlanan ihlallere rağmen bu prosedür ve kontrolleri sağlamakta başarısız” olduğunu belirtti. Raporda, Tesla’nın mahkeme emri ile belirlenen görevlerinden feragat ettiği belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle