Kripto Para

Fon yönetim uzmanları şokta! BTC ETF'leri rekora koşuyor

  Spot Bitcoin (BTC) fonlarının başarısı gündemden düşmüyor. BlackRock ve Fidelity tarafından ihraç edilen BTC ETF’leri toplamda 4.8 milyar dolar sermaye ile Ocak ayının en yüksek para akışına sahip fonları oldu.

  Kripto para piyasasının geleceğinde çok büyük önem taşıdığı belirtilen Bitcoin ETF’leri hakkında pozitif raporlar gelmeye devam ediyor. Son olarak Morningstar araştırma şirketinin ekibinden Lan Anh Tran, BTC ETF’lerinin performansını değerlendiren bir rapor yayınladı. Buna göre BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust (IBIT) fonu, yaklaşık 2.6 milyar dolarlık net akışla 8. sıraya yükseldi.

  ETF dünyasında yavaş yavaş söz sahibi olmaya başlayan BTC borsa yatırım fonları dikkatleri üzerine çekiyor. Fidelity tarafından ihraç edilen Wise Origin Bitcoin ETF’i (FBTC) ise 2.2 milyar dolarlık net akışla kendine 10. sıradan yer buldu. Raporda, Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) fonu Ocak ayında ETF’ler arasında 5.7 milyar dolarlık çıkışla en çok çıkış yaşanan 2. ETF oldu.

  BlackRock ve Fidelity BTC ETF’leri En Önde Gidiyor

  BTC ETF’lerinin başarısı, fon yönetim uzmanlarını bile şaşkınlık içinde bırakıyor. ETF Store yatırım firmasının başkanı Nate Geraci, sosyal medya paylaşımında “Bu günü göreceğimi hiç düşünmemiştim.” ifadelerini kullandı. Ünlü fon yöneticisi, BlackRock ve Fidelity BTC ETF’lerinin 9 yeni BTC ETF’i arasında en önde yer aldıklarını ve aralarındaki rekabetin kızıştığını dile getirdi.

  Uzmanlar, bu dev varlık yönetim şirketlerinin ardından ARK Invest – 21 Shares ortaklığındaki BTC ETF’inin de başarılı performans göstereceğini belirtiyor. Henüz varlıkları 650 milyon dolara ulaşmayan Bitwise ETF’i gibi bu fonların uzak olmayan bir gelecekte 1 milyar dolarlık varlık sınırına ulaşmaları bekleniyor. BTC ETF’lerine yönelik pozitif beklentiler, kripto para piyasasına da olumlu yansıyacak.

  Son 6 Günde 715 Milyon Dolar Giriş Gerçekleşti

  Morningstar analistleri, ABD spot BTC ETF’lerine 6 gün üst üste giriş olduğunu ve bunların toplamda 715 milyon doları bulduğunu raporladı. Kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi gören fonlara girişlerin büyük çoğunluğu BlackRock ve Fidelity BTC ETF’lerinde gerçekleşti. Öte yandan GBTC fonundan çıkışların yavaşlaması da piyasadaki satış baskısının azaldığını gösteren bir sinyal oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle