Filecoin (FIL) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Kripto para piyasasında son dönemde altcoin yatırımcılarının en çok tercih ettiği kripto para birimlerinden biri olan Filecoin (FIL) Coin merak konusu oldu. Yatırımcıların portföylerine eklemek istedikleri Filecoin (FIL) Coin nedir, nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

  Filecoin (FIL) Coin Nedir?

  Filecoin, merkeziyetsiz olarak veri depolama imkanı sunmak için geliştirilen, veri bütünlüğü sağlarken sansüre karşı da koruyan blockchain tabanlı bir platformdur. FIL coin ise bu projenin yerel kripto para birimidir. Resmi web sitelerinde yer alan açıklama ifadelerine göre Filecoin, ağ katılımcılarının depolama alanı kiralamak isteyen kullanıcılara hizmet sundukları bir veri piyasasıdır. 

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Filecoin projesinin en büyük amacı, insanlığın en önemli bilgilerini muhafaza etmektir. Erken dönemde eşler arası (P2P) veri depolama ağı olan Interplanetary File System (IPFS) üzerinde ayrı bir katman olarak geliştirilmiştir. Filecoin ağ katılımcılarının depo alanı sunarak FIL token kazanmalarını sağlayan bir teşvik sistemi kullanır.

  Stanford Üniversitesi'nde bilgisayar uzmanı olan Juan Benet tarafından 2014 yılının mayıs ayında geliştirilmiştir. Dünyaca ünlü veri saklama projeleri Amazon Web Services veya Cloudflare gibi merkezi yapı barındırmayan Filecoin, bu tür yerlerde karşılaşılabilecek sorunları taşımamaktadır. Filecoin (FIL) hakkında detaylı bilgilere ve Whitepaper’a https://docs.filecoin.io/ bağlantısından ulaşabilirsiniz. 

  Analistlerin Filecoin Coin Yorumu

  Kripto para piyasasının genelinde yaşanan pump hareketiyle birlikte deneyimli analistler Filecoin (FIL) Coin fiyatında da yükseliş hareketleri beklemektedir. FIL coin saatlik logaritmik grafiğe bakıldığında trend desteğinde pump görerek yükseliş hareketine devam edeceği düşünülmektedir. Özellikle Bitcoin fiyatındaki yükseliş ve düşüş hareketleriyle paralel hareket etmesi beklenen FIL coin stop-loss emri koyulacak şekilde yatırım yapılabilir bir kripto paradır.

  Filecoin (FIL) Coin Geleceği

  Yüksek güvenlikli ve kullanıcı dostu bir veri depolama hizmeti sağlayan Filecoin (FIL) Coin, kripto para sektöründe öne çıkan projeler arasında gösterilmektedir. Blockchain teknolojisinin merkeziyetsizliği sayesinde giderek artan veri depolama ihtiyaçlarına önemli çözümler ve avantajlar sağlamaktadır. Bu yüzden kripto para uzmanları Filecoin (FIL) Coin geleciğini parlak görmektedir. Büyük beklentiler taşıyan Filecoin, projenin devamlılığı ve başarıya ulaşması sayesinde Microsoft, Dropbox gibi büyük sağlayıcılara alternatif olmaya devam etmektedir.

  FIL Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel 1 FIL fiyatı %filecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %filecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, FIL 24 saatte %filecoin+yuzde%.

  Kripto para piyasasının genelinde yükseliş trendinin devam etmesi nedeniyle Filecoin (FIL) Coin fiyatı da yükselen kanalın içinde yer almaktadır. Analistler, FIL fiyatının zaman zaman düzeltme yaşasa da yukarı yönlü hareketine devam edeceğini vurgulamaktadır. Boğa koşusunu devam ettiren FIL fiyatında henüz en yüksek seviyenin görülmediği düşünülüyor.

  Filecoin (FIL) Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

  Filecoin (FIL) Coin, kripto para sektöründe önde gelen pek çok kripto para borsasında alınıp satılabilmektedir. Piyasa verilerine göre en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsaları arasında Binance, Huobi, Coinbase, KuCoin ve Krakan gibi borsalarda listelenmektedir. Filecoin (FIL) Coin satın almak için şu işlemleri gerçekleştirmek gerekir:

  • 1. Adım: Filecoin (FIL) Coin listeleyen yukarıda belirttiğimiz popüler kripto para borsalarının web sitelerine giriş yapın.
  • 2. Adım: Borsalarda ücretsiz kullanıcı hesabı açmak için KYC ve diğer kişisel bilgilerle üyelik kayıt formunu doldurun.
  • 3. Adım: Hesabınız onaylandıktan sonra para yatırma seçeneklerinden TL paritesini seçerek hesabınıza para transferi yapın.
  • 4. Adım: Bakiyeniz gözüktükten sonra borsanın kripto para alım işlemlerine giriş yapın.
  • 5. Adım: Listede yer alan Filecoin (FIL) Coinden dilediğiniz kadar satın alın veya satın alma emri girin. 
  • 6. Adım: Satın almış olduğunuz FIL tokenleri borsanın cüzdanında veya borsadan çekip soğuk cüzdanlarda saklayabilirsiniz. 

  Avantajları Neler?

  Popüler kripto para birimlerinden biri haline gelen Filecoin (FIL) Coin avantajları şunlardır:

  • Katılımcılar, ağa sundukları kapasite ölçeğinde ödül kazanabilirler. 
  • Dünyanın her yerinden veriye erişme olanağı sunar.
  • İsterseniz veri doğrulama ve arşivleme gibi işlemlerle madencilik yaparak veya depolama alanı sunarak ağın yerel tokeni olan FIL kazanabilirsiniz.
  • Diğer DeFi platformları gibi katılımcıların kendi verilerinin koruyucusu olmasını sağladığı için güvenlidir.
  • Merkeziyetsiz olması sayesinde veri bütünlüğü daima korunur.
  • Sansür veya erişim engeli gibi ihtimaller Filecoin sisteminde yer almaz.

  Dezavantajları Neler?

  • Maksimum arzı belli değil: Coinmarketcap verilerine göre Filecoin maksimum arzı belirtilmemiştir. Bu nedenle FIL coinden gelecekte ne kadar üretileceğinin belli olmaması FIL yatırımı konusunda altcoin yatırımcılarını tedirgin etmektedir.
  • Siber saldırı riski: Borsalarda veya kripto saklama hizmeti sunan şirketlerin sanal cüzdanlarında tutulan dijital varlıklar hiçbir zaman yüzde 100 güvende değildir. Saldırı ihtimali ve tüm bakiyenizin çalınma riski vardır. 

  Sonuç

  Filecoin, merkeziyetsiz olarak veri depolama imkanı sunan bir projedir. FIL, bu projenin yerel kripto para birimidir ve çeşitli görev yapan kullanıcılara ödül amaçlı dağıtılır. FIL coin, projenin gelecek vaat etmesiyle birlikte ileride daha da değerleneceği düşünülen kripto para birimlerindendir. Kendisine ait blockchain ağı bulunan bu coin, madenciliği de yapılabilen bir kripto para.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle