Filecoin (FIL) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Popüler altcoin projelerinden biri olan Filecoin (FIL) coin, her geçen gün daha fazla yatırımcının dikkatini çekmektedir. Bu kripto para birimine yatırım yapmak isteyen yerli yatırımcılar, FIL coin nedir, avantajları nelerdir, nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını araştırmaktadır. Bu yazımızda Filecoin (FIL) coin hakkında yatırım yapmadan önce mutlaka bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 

  Filecoin (FIL) Coin Nedir?

  Filecoin (FIL), internette bir depolama dolabı görevi gören eşler arası bir ağdır. Filecoin ağına dahil olan herkesin ödüllendirilmesini sağlamak için tasarlanması sebebiyle depolanan dosyaların genel güvenilirliğini güçlendirmektedir. Filecoin, herkesin veri depolamak ve kurtarmak için açık pazarlara girmesine izin verir. Platformun yerel kripto para birimi FIL coin ise merkezi olmayan bir eşler arası dosya depolama ağı olan Filecoin ağına güç sağlayan bir kripto para birimidir.

  FIL Projesi ve Whitepaper

  Filecoin (FIL) kripto para projesinin temel amacı, herkesin dijital bilgileri depolamasına, almasına ve barındırmasına izin vermektir. Filecoin ağında, eşler, ağ üzerinden bilgi yayınlamak, kendi aralarında dosya iletmek ve ek eşler keşfetmek için güvenli kanallar arasında etkileşime girerek, çok sayıda eşler olduğunda bile bloklar ve mesajlar gibi bilgilerin hızla hareket ettiği iyi bağlantılı bir sürü ile sonuçlanır. Filecoin projesi ve FIL coin Whitepaper’ı hakkında detaylı bilgileri https://docs.filecoin.io/ bağlantı adresi üzerinden inceleyebilirsiniz.

  FIL Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Filecoin, mevcut internet protokollerini değiştirmeyi amaçlayan IPFS ve Libp2p gibi teknolojileri yaratan aynı firma olan Protocol Labs tarafından geliştirilmiştir. IPFS, web adreslerinin http:// önekiyle başlaması gerektiğini belirten Web'in köprü metni protokolünün yerini alabilecek bir sistem olarak öne çıkmaktadır. Protocol Labs, Stanford'da bilgisayar bilimi okurken Loki Studios adlı bir oyun geliştiricisinin kurucularından Juan Benet tarafından kuruldu. Şirket 2013 yılında Yahoo tarafından satın alındı. Benet daha sonra Protocol Labs'ı başlatmak için Y Combinator başlangıç hızlandırıcısına katıldı.

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  FIL coin, kripto para hizmetleri için ödeme olarak ve dosyaların zaman içinde güvenilir bir şekilde saklanmasını sağlamak için ekonomik bir teşvik olarak kullanılmaktadır. Geniş bir kullanım alanına sahip, Filecoin verileri parçalamak gibi böler, böylece kimse bir araya getiremez. Ancak verilerin nasıl bir araya geldiğini bilir ve istendiğinde yeniden düzenler. Bu, toplantı sahibinin belgeyi bilgisayarında kolayca hackleyemeyeceği ve kullanıcının dosyalarına erişemeyeceği anlamına gelir. Böylelikle güvenli kullanım avantajları sunmaktadır. 

  FIL Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Filecoin, merkeziyetsiz biçimde veri depolamayı hedeflemektedir. Merkeziyet nedeniyle sorun yaşanma olasılığı barındıran Amazon Web Services veya Cloudflare gibi bulut depolama şirketlerinin aksine Filecoin, merkeziyetsiz doğasını, verinin bütünlüğünü korumasıyla farklılaşmaktadır. Filecoin gibi merkeziyetsiz depolama sistemleri, web ağını dünyanın her yerinden daha erişilebilir yapmakla birlikte insanların kendi verilerinin koruyucuları olmalarına da olanak sağlamaktadır. Filecoin, katılımcıları, dürüst hareket etmeye ve mümkün olduğunca çok veri depolamaya teşvik eden bir kripto para projesidir. 

  Güncel FIL Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 FIL fiyatı %filecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %filecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Filecoin Coin 24 saatte %filecoin+yuzde%.

  Kripto para piyasasındaki belirsizlikler devam ederken FIL coin fiyatındaki gelişmeler de yakından takip edilmektedir. Uzmanlara göre FIL coin yatırımı yapmadan önce mutlaka güncel piyasa trendlerinin takip edilmesi gerekir. Yatırımcılar FIL coin al-sat emirlerinden önce teknik analizdeki destek-direnç noktalarına dikkat etmelidir. 

  FIL Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  FIL coin avantajları şunlardır:

  • Veri depolama için daha büyük bir serbest pazar yaratarak, maliyeti ve fiyatı düşürdüğü için kullanışlıdır. 
  • Dünya çapında milyonlarca bilgisayarı bir araya getirmek devasa bir depolama ağı kullanabilir. 
  • Filecoin, yeni depolama bilgisayarları oluşturmak yerine mevcut kaynakların kullanılmasını teşvik eder. 
  • Dropbox ve iCloud saldırıya uğramış olsa bile, merkezi olmayan bir ağ, tek bir saldırı noktası olmaması sayesinde son derece güvenlidir. 
  • Madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi olduğu için yoğun talep görmektedir. 

  FIL coin dezavantajları şunlardır:

  • Bir sunucuya erişmek yerine, gerektiğinde belgeleri bir araya getirmek için birden çok sunucuya erişmesi gerekir. Bu, sunucuların çevrimiçi olmasına ve İnternet hızlarına bağlı olarak zamandan tasarruf etmeyi zorlaştırabilir. 
  • Filecoin kripto para birimini kullanarak işlemleri gerçekleştirerek, birisinin hizmeti kullanmak için başka bir madeni para satın alması ve değiştirmesi gerektiğinden, giriş için bir engel oluşturur.
  • FIL coin yüksek volatilitesi sebebiyle riskli bir yatırım tercihidir. 

  FIL Coin Hangi Borsalarda Var?

  Yerli kripto para yatırımcılarının portföylerinde yer vermek istedikleri FIL coin, popüler borsalarda listelenmektedir. Her geçen gün daha fazla yatırımcı kazanan FIL coin satın almak için şu borsalarda hesabınızın olması yeterlidir:

  • Binance 
  • Huobi Global
  • Gate.io
  • KuCoin
  • Bybit
  • Coinbase
  • Gemini
  • Kraken
  • Coinone
  • Coinlist Pro 
  • Binance US
  • Bitfinex
  • Bittrex

  FIL Coin Piyasa Bilgileri

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Coinmarketcap platformu üzerinden FIL coin güncel piyasa bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilir. Platformdan alınan son verilere göre FIL coin güncel piyasa değeri 3,419,522,785 dolardır. Ayrıca FIL coin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise 3,422,892,255 dolar seviyesindedir. Toplam arzı 195,819,547 adet olan FIL coin için dolaşımdaki arz 195,819,547.00 FIL seviyesinde gözükmektedir. Bu veriler kripto para piyasasındaki iniş ve çıkışlara göre zaman içinde değişiklik gösterebilir.

  FIL Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  1. Adım: FIL coin satın almak için öncelikle listeleme yapan kripto para borsalarından birinin web sitesine girin. 
  2. Adım: KYC bilgileriniz ile borsaya üye olun. 
  3. Adım: Hesabınıza para gönderin. 
  4. Adım: Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak FIL coini seçin ve alım emri girin. 
  5. Adım: Hesabınızda gözüken FIL coinleri borsada veya donanım cüzdanlarında tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  Filecoin kripto para projesi, "insanlığın en önemli bilgilerini saklamayı" hedefleyen merkeziyetsiz bir depolama sistemidir. Bu proje, 2019 yılı ortalarında kullanıma açılacağını duyursa da Filecoin mainnet'inin başlangıç tarihi, Ekim 2020 ortalarında oluşan 148.888 numaralı bloka kadar ertelenmiştir. Platformun yerel kripto para birimi FIL coindir. Analist ve uzmanlar Filecoin geleceğini genel anlamda parlak gördüklerini belirtmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle