Kripto Para

FOMC tutanakları yayınlandı! Kripto detayı dikkat çekiyor

  Kripto para piyasalarının da yakından ilgilendiği, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) FOMC tutanakları yayınlandı. FOMC katılımcıları bir kez daha gündemine kripto paraları aldı. Bu değerlendirmeler sonrası piyasalarda hareketlilik bekleniyor.

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gerçekleştirdiği “Federal Open Market Committee” (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantılara ilişkin tutanaklar, toplantının gerçekleştirildiği aydan bir sonraki ay açıklanıyor. Hatırlanacağı üzere Fed 5 Ocak tarihinde, 14-15 Aralık tarihli FOMC toplantısının tutanaklarını yayınlandığında, Bitcoin (BTC) hızlı bir şekilde 5 bin dolarlık bir kayıp yaşamıştı. Zira söz konusu toplantıda, Fed’in faiz artışına beklenenden daha hızlı şekilde gideceğinin sinyalleri verilmişti. Fed, bu kez de Ocak ayında gerçekleştirilen FOMC toplantısının tutanaklarını yayınladı.

  FOMC Tutanakları Yayınlandı, DeFi Söylemleri Öne Çıktı

  Yayınlanan tutanaklara göre FOMC üyeleri, kripto varlıkların piyasa değerine göre önemli ölçülerde büyüdüğünü kaydetti. Öte yandan bazı katılımcılar, kripto varlıkların finansal istikrara karşı bir risk oluşturduğunu öne sürdü. Bu durum, kripto varlıklardaki hızlı büyümenin ve merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının, söz konusu üyeleri rahatsız ettiğini gösteriyor. Daha önce Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer Fed yetkililerinin dile getirdiği açıklamalar, Bitcoin ve stablecoin’ler adına olumluydu. Ancak yeni tutanaklarda, DeFi ve kripto ekosisteminden rahatsızlık duyulmaya başladığı görülüyor.

  Tutanaklarda “Risk” Vurgusu

  FOMC tutanaklarında da bahsi geçen DeFi alanına yönelik olarak ABD Hazine Bakanlığı’nın Temmuz ayına kadar netleştirmesi gereken bir düzenleme çalışması bulunuyor. Bakanlığın düzenlemesi doğrudan DeFi platformlarını hedef alıyor. Bu düzenleme yürürlüğe girerse, Metamask gibi bazı kimliksiz cüzdanların, ABD’de hizmet veren merkezi kripto para borsaları tarafından yasaklanması mümkün olabilecek. Öte yandan FOMC tutanaklarında “finansal istikrara yönelik risk” vurgusunun yapılması, akıllara olası bir kripto yasağı fikrini de getiriyor.

  ABD’de Kriptolar Yasaklanabilir Mi?

  Uzmanlar, ABD’de kripto paraların genel çerçevede yasaklanmasının pek de ihtimal dahilinde olmadığını dile getiriyor. Zira ABD’nin, Çin’e benzer şekilde bir politika izlemesi de beklenmiyor. Ancak ABD’de kriptoların düzenlenmesi ve bu alana yönelik vergilendirme çalışmalarında çeşitli adımların atıldığı ve atılmaya çalışıldığı biliniyor. Öte yandan DeFi ve NFT (non fungible token) gibi ekosistemlerde ciddi para aklama işlemlerinin olduğunu düşünen ABD’li politika yapıcılarının, bu durumun önünü kesecek yöntemler geliştirmek istediği de biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle