Kripto Para

Fed stablecoin’lerden korkmuyor!

  ABD’nin kripto para ve merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda temkinli hareket ettiği biliniyor. Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, CBDC ve stablecoin’lerin dolara potansiyel zararları hakkında konuştu. Quarles’a göre bu varlıklar dolar için tehdit değil.

  Kripto para piyasaları 2021’de çok ciddi ölçülerde büyüdü. Birçok ülke doğrudan kripto para konusunda çeşitli adımlar attı. Öte yandan kripto para sektörünün büyümesi ile birlikte, Çin’in öncü olduğu merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda da çalışmalar hazırlandı. Ancak her iki durumda da ABD’nin bu sektöre temkinli yaklaştığı biliniyor. Daha önce Fed tarafından yapılan açıklamalarda, CBDC için acele edilmeyeceği ifade edilmişti.

  Quarles CBDC ve Stablecoin’leri Tehdit Olarak Görmüyor

  Özellikle de Çin’in Dijital Yuan çalışmalarında çok ciddi bir yol alması, dünyanın rezerv para birimi tartışmalarında Dijital Yuan’ın ABD dolarının yerini alacağı tartışmaları gündeme gelmişti. Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Yıllık Utah Bankacılar Birliği Konvansiyonu’nda 28 Haziran tarihli açıklamalarında CBDC çalışmalarının dolar için tehdit oluşturmadığını ifade etti. Quarles CBDC’lerin yanı sıra stablecoin’leri de dolar için bir tehdit unsuru olarak görmediğini dile getirdi.

  Blockchain Tabanlı Çalışmalar Tehdit Değil

  Denetimden sorumlu Quarles, doların tehdit altında olduğunu düşünmediğini ifade etti. Quarles, Blockchain tabanlı çalışmaların genel olarak bu alanda bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Quarles, dolara sabitlenmiş varlıkların ya da yabancı merkez bankalarının CBDC’leri ile ilgili ortaya çıkan endişelerin yersiz olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Quarles’e göre doların hakimiyeti devam edecek.

  Quarles CBDC’lerin Etkisini Artıracağını Kabul Etti

  Doların hakimiyetini kaybetmeyeceğine inanan Quarles, bu konuda doların global ekonomide üstlendiği role güvendiğini dile getirdi. Quarles, CBDC veya stablecoin’lerin ABD para politikasını yıkmasının neredeyse imkansız olduğunu vurguladı. Ancak buna rağmen Quarles, küresel ekonomi sistemlerinin geliştiğini kabul etti ve yabancı paraların etkisinin (CBDC’ler de dahil) bir miktar artacağını kabul etti.

  Değişen finans sisteminde yabancı para birimlerinin ve CBDC’lerin de etkisini artıracağını düşünen Quarles, bunu herkesin kabul etmesi gerektiğini de ifade etti. Quarles söz konusu durumu “küresel ekonominin sonuçları” sözleri ile dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle