Kripto Para

Dev borsa Binance TR’ye şok! 8 milyon TL para cezası kesildi

  Kripto para sektörünün en büyük borsası Binance’in Türkiye’deki şirketine para cezası kesildiği öğrenildi. MASAK denetimi sonucunda kripto varlık alım satım platformu Binance 8 milyon TL para cezasına çarptırıldı…

  Kripto paraların benimsenmesi dünyanın dört bir yanında hızla artarken, Türkiye’de de benzer bir tablo çiziliyor. En büyük kripto para birim Bitcoin (BTC) fiyatındaki değişimler yerli yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Bu süreçte BTC ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapan yerli kripto para yatırımcıları Binance borsasının Türkiye şubesini kullanmaya devam ediyor. 

  Işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto varlık alım satım platformu Binance, MASAK denetimi sonunda para cezasıyla karşılaştı. Ulusal basında yer alan habere göre, Binance Türkiye’deki faaliyetleri yüzünden 8 milyon lira idari para cezasına çarptırıldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan denetimler sonucu tespit edilen ihlallere karşılık para cezası uygulandı. 

  En Üst Limitten Ceza Kesildi 

  MASAK tarafından belirlenen ihlallere yönelik para cezası uygulamasında en üst limit kullanıldığı öğrenildi. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Türkiye’de kural ihlalleri yaparak kripto para alım satım işlemlerini yönetti. Bu ihlallere ilişkin en üst limit olan 8 milyon lira para cezası kesilmesi ulusal basında dikkat çekti. 

  Binance borsasının Türkiye şubesine yönelik kesilen 8 milyon TL’lik para cezası, aynı zamanda bu alanda kesilen ilk ceza olmasıyla da önem taşıyor. Söz konusu ceza hakkında Binance TR yetkililerinden herhangi bir açıklama gelmedi. Binance borsasının bu cezayı ne şekilde ödeyeceği de merak konusu oldu. 

  Denetimler Sonucu Para Cezası

  Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Binance Türkiye kripto para alım satım platformunun faaliyetlerini denetledi. Bu denetlemelerin ardından MASAK, Suç Gelirlerinin Aklanmasını Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında borsaya para cezası kesti. Bu kanun kapsamında borsanın yükümlülük denetiminde ihlal yaptığı ortaya çıktı. 

  Kripto para borsaları ve alım satım platformları, 1 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan bir yönetmelik ile MASAK kapsamına alınmıştı. Bu tarihten itibaren Binance borsası başta olmak üzere Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok kripto para borsasına yönelik denetlemeler devam ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle