Kripto Para

Fed New York “stablecoin sorununu” raporladı

  Geçtiğimiz günlerde ABD Merkez Bankası (Fed), stablecoin’ler ile ilgili olarak birtakım regülasyon çalışmaları yürüttü. Fed’in bu alandaki çalışmalarından günler sonra Fed’in New York kolundan beklenmedik bir değerlendirme raporu geldi. Fed New York, söz konusu raporda stablecoin’lerin ödemelerin geleceğinde yer almayacağını belirtti.

  ABD Merkez Bankası (Fed), geçtiğimiz günlerde stablecoin’ler ile ilgili bazı regülasyon çalışmaları yürütmüştü. Kripto para piyasalarının da yakından takip ettiği bu çalışmalardan günler sonra Fed’in New York kolundan konuya ilişkin beklenmedik bazı değerlendirmeler geldi. Fed New York tarafından sunulan raporda, stablecoin’lerin ödemeler konusunun geleceğinde yerinin olmadığı ifade edildi ve raporda, tokenize varlıklar işaret edildi.

  Fed New York Stablecoin Raporunu Sundu

  Fed New York tarafından 7 Şubat Pazartesi günü yayımlanan raporda 5 araştırmacı değerlendirmelerini sundu. Söz konusu raporda dağıtık defter teknolojisinin geleneksel finansal piyasalara entegre edilmesi durumunda, stablecoin’lerin ödemelerin geleceğinde yer almayacağı belirtildi. Raporda araştırmacı olarak Kaliforniya Üniversitesi’nden Rod Garratt ile birlikte Fed’in araştırma ekibinden Santa Barbara, Michael Lee, Antonie Martin ve Joseph Torregrossa isimleri yer aldı.

  Likit ve Güvenli Varlıklarda Görülebilecek Sorunlar

  Stablecoin’lerin değeri, başka bir varlığa endekslenerek belirleniyor ve bu varlıklar bu şekilde piyasaya sürülüyor. Endekslenen değer ise genellikle ABD doları oluyor. Ancak Fed’in araştırma ekibi, stablecoin desteğinin, bazı varlıkların gereksiz şekilde bağlanmasına yol açtığını belirtiyor. Konuya ilişkin olarak raporda şu ifadeler yer alıyor:

  “Stablecoin’ler sisteminde onları hem likit hem de güvenli varlıklara bağlamak gerekiyor. Ancak böyle bir durum da o varlıkların diğer kullanım alanlarına giremeyeceği anlamına geliyor. Örneğin bankaların likidite ihtiyacı olduğunda bu varlıkları kullanamazlar. Bu nedenle de stablecoin kullanımı aslında güvenli ve likit varlıklarda çeşitli kesintilere ve yokluk durumlarına neden olabilir.

  “Stablecoin ile ‘Özel Banka Banknotu’ Sorunu Görülebilir”

  Araştırmacı ekip söz konusu raporda ayrıca stablecoin’lerin ABD’de bankaların kendi banknot ve paralarını çıkarabildiği dönemde görülen sorunlara benzer sorunlar ortaya çıkarabileceğini belirtti. Konuya ilişkin olarak raporda şu ifadeler yer aldı:

  “Özel bankaların çıkardığı banknotlar, karşılığı net şekilde olan paralar değillerdi ve onlara sahip olan kişilerin ellerindeki banknotu nominal değerinden kabul edip etmemeyi hesaplaması gerekiyordu. İşte stablecoin’ler de aynı sorunları yeniden karşımıza çıkarabilir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle