Kripto Para

Kâr eden BTC adres sayısında önemli değişim dikkat çekti

  Bitcoin (BTC) öncülüğünde kripto para piyasasında belirsizlik yaşanırken Altindex.com’dan gelen veriler heyecan yarattı. BTC kârlı adres sayısında artış olması, yaklaşan boğa piyasası öncesinde dikkat çekti.

  Kripto para piyasasında son 2 ayda BTC fiyatı yaklaşık yüzde 15 değer kaybetti. BTC ve kripto paralar henüz güvenli seviyelere ulaşmamış olsa da zincir üstü veriler yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti. Piyasadaki negatif görünüme rağmen BTC kârlı adres sayısında artış olması dikkatlerden kaçmadı.

  BTC fiyatı 15 Temmuz’da yaklaşık 31 bin 500 dolara kadar çıkarak boğa piyasası sinyalleri vermişti. Ancak lider kripto para birimi o tarihten beri önce 29 bin dolarda konsolide olduktan sonra 26 bin dolara kadar geriledi. BTC fiyatının eylül ayı boyunca azalan likidite ortamında belirsizlik göstermesi yatırımcıları endişelendirmişti.

  Kârlı BTC Adres Sayısı Giderek Artıyor

  Piyasadaki belirsizlik ortamına rağmen BTC adreslerinin yüzde 65’inden fazlasının kârda olduğunu ortaya koydu. Altindex verilerine göre kâr eden BTC adres sayısı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 10’luk bir artış yaşadı. Kripto para analiz platformu Glassnode ekibi de buna benzer bir rapor yayınlayarak yatırımcıların son durumunu gözler önüne serdi.

  Raporda Eylül 2022 tarihinde BTC fiyatı 19 bin 545 dolardan işlem görürken BTC adreslerinin yüzde 55.7’si kârdaydı. Bu seviye yıl sonunda yüzde 50 oranına kadar geriledi. Öte yandan şubat ayındaki ralliyle birlikte kârlı adres sayısı yeniden yüzde 72 seviyesine ulaştı. Aradan geçen 5 aylık periyodun ardından yüzde 78 üzerinde zirve yapan kârlı adres sayısı bir önceki yılın mayıs ayından beri zirve belirledi.

  BTC Adres Sayısı 1.02 Milyona Çıktı

  Ağustos ve eylül aylarında kâr eden BTC adres sayısı yüzde 13 azalıp piyasadaki düşüşten olumsuz etkilenmişti. Buna rağmen genel rakam bir önceki yıla göre yüzde 10 daha yüksekte. Aynı dönemde yüzde 20 oranında bir fiyat artışı yaşamasına rağmen ETH kârlı adres sayısında azalma olması dikkat çekiyor.

  BTC ağı, son dönemde perakende ve kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Glassnode analistlerine göre en az 1 BTC bulunan benzersiz adresler, geçen hafta yıllık oranda 100 bin artarak 1.02 milyon adede ulaştı. Verilere göre şu anda cüzdanında 10’dan fazla BTC tutan yatırımcı sayısı 157 bin 500 kişi oldu. Bu, geçen yıla göre yüzde 4 oranında bir artış olduğunu gösteriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle