Kripto Para

Fed başkanından merkez bankası dijital parası açıklaması

  Fed Başkanı Jerome Powell CBDC’ler ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Daha önce ABD Merkez Bankası’nın dijital para çıkarmak için acele etmeyeceğini belirten Powell, dijital paraların yenilikçi özelliklerinden bahsetti.

  Fed Başkanı Jerome Powell Basel Bankacılık Denetleme Komitesi ev sahipliğinde yapılan konferansa katıldı. Konferansta konuşma yapan Powell CBDC’ler ile ilgili de açıklamalarda bulundu. İçinde Fed ve Uluslararası Ödemeler Bankası’nın da bulunduğu 7 merkez bankası tarafından hazırlanan raporla ilgili açıklama yapan Poweel, CBDC’lerin çıkarılmasına olumlu baktıklarını belirtti. Powell merkez bankalarından oluşan söz konusu kurulun CBDC’ler ile ilgili çalışma yaptığını açıkladı.

  Açıklamalarında küresel ödeme sistemlerinde yaşanan değişikliklere değinen Jerome Powell, söz konusu kurulun gerçekleştirdiği çalışmalardan bahsetti. Kurul tarafından hazırlanan raporda küresel ödeme yöntemleri içinde CBDC’lerin önemli yer tuttuğunun yer aldığını açıklayan Powell, itibari paralar ile CBDC’lerin bir arada olması gerektiğini açıkladı. CBDC’lerin esnek ve yenilikçi ödeme yöntemleri olduğuna dikkat çeken Powell, bu ödeme yönteminin küresel ödeme sistemine büyük katkı sunacağını belirtti. Powell küresel ödeme sistemlerindeki gelişmelerin sadece kamu kurumlarından değil, aynı zamanda özel sektör kurumlarından da geldiğini açıkladı.

  Fed dijital para çıkarmak için çalışmalara başladı

  Jerome Powell dijital paralarla ilgili kurul olarak yapılan çalışmaları açıkladı. Kurulun hazırladığı rapora da atıflarda bulunan Powell, ABD Merkez Bankası’nın çalışmaları ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Powell Fed’in dijital para çıkarmak için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde deney yaptığını açıkladı. ABD’de dijital para çıkarmak için yapılan çalışmalar son dönemlerde hız kazandı.

  Jerome Powell daha önceki açıklamalarında ABD Merkez Bankası’nın dijital para çalışmaları için acele etmeyeceğini bu konuda lider olmak gibi bir kaygının bulunmadığını belirtmişti. Avrupa Merkez Bankası’nda olduğu gibi Fed de dijital para çalışmalarına mesafeli yaklaşıyordu.

  Powell’ın açıklamaları CBDC’lerin benimsenmesinde kaydedilen aşamayı gösterdi

  Jerome Powell dijital paralarla ilgili fikirlerinin değişmiş olması, CBDC’lerin benimsenmesi aşamasında ne kadar önemli yol kaydedildiğini gösterdi. Dünyanın pek çok yerinde merkez bankaları dijital para çıkarma konusunda endişeli olsa da çalışmalar hız kazanmaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle