Kripto Para

3. çeyrekte NFT işlem hacmi rekoru kırıldı!

  Dev ödeme platformu Visa’nın NFT (non-fungible-token) pazarına adım atmasıyla birlikte, 2021 yılında ayaklanan NFT sektörü daha büyük bir büyüme hareketi ile karşılaştı. NFT işlem hacimlerindeki artış Temmuz ve Ağustos aylarında yaklaşık 10 kata ulaştı.

  2021 yılında hızla büyüyen kripto para sektöründe, NFT (non-fungible-token) pazarı da çok ciddi taleplerle karşılaştı. Bu talep yoğunluğuyla birlikte NFT sektörü 2021 başlarından itibaren büyük oranda büyümeler elde etti. Ardından durgunlaşma evresine giren NFT sektöründeki bu büyüme, dev ödeme şirketi Visa’nın NFT pazarına adım atmasıyla birlikte yeniden çok ciddi artışlarla karşılaşmaya başladı. Temmuz ve Ağustos aylarında NFT işlem hacimlerindeki artış neredeyse 10 kata ulaştı.

  Visa ile NFT Pazarı Ayaklandı

  Visa ile birlikte NFT’lere olan talep, yılın 3. çeyreğinde adeta patlamaya geçti. Kripto para piyasalarında her ne kadar NFT’ler oldukça popüler hale gelmiş olsa da çok fazla sayıda kripto para yatırımcısı NFT’leri yeni keşfetmeye başladı. Birdenbire çok ciddi oranlarda artış gösteren NFT fiyatları da bunun bir kanıtı niteliğinde. Visa’nın NFT sektöründe hizmetler vermeye başlamasının, bu ciddi talep artışında büyük bir etkisinin olduğu düşünülüyor.

  NFT ticaret platformu olan OpenSea verilerine bakıldığında, son birkaç aylık süreçte işlem hacminin büyük oranlarda artış gösterdiği görülüyor. OpenSea platformunda işlem hacmi, Temmuz ayı ile kıyaslandığında, Ağustos ayında 10 katına yükselerek 3 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı. NFT’ye olan talep artışının sonuçları OpenSea platformunda net şekilde görülebiliyor.

  OpenSea’de 1 Ayda 1 Milyon NFT Satıldı

  Platformda günlük işlem hacminde de rekor seviyeler görülmüştü. OpenSea günlük işlem hacmi 320 milyon dolar seviyesinin üzerine çıkarak kısa süre önce bu alanda rekoru kırmıştı. Dune Analytics verilerine göre OpenSea platformu, sadece 1 aylık süreçte yaklaşık 1 milyon adet NFT satışında aracı olarak faaliyet gösterdi. Öte yandan aylık bazda işlem yapan kullanıcıların sayısı da yaklaşık 225 bine ulaştı. Kripto para dünyası için oldukça küçük sayılabilecek bu sayı, büyüme potansiyelinin güçlü olduğunu gösteriyor.

  İnsanlar Neden NFT’ye Yoğunlaştı?

  OpenSea NFT satışı yapan sistemler ve platformlar arasında en büyük Pazar olmayı başardı. OpenSea payı %90 seviyesine kadar yükseldi. Uzmanlar, insanların “çok daha fazla değerleneceği” umutlarıyla NFT ürünlere talep gösterdiğini ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle