FED Başkanından Bitcoin fiyatını etkileyecek açıklamalar

  Kripto para yatırımcılarının da yakından takip ettiği ABD Merkez Bankası FED toplantısında başkan Jerome Powell önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmanın üzerinden kısa bir süre sonra BTC fiyatı çakıldı…

  Mart ayı FED toplantısında konuşan Başkan Jerome Powell, dolar ve finansal piyasalar hakkında önemli açıklamalar yaptı. Toplantıdan sonra açıklamalarına devam eden Powell, para politikasında mevcut gevşemelerin değiştirilmesini hedeflediklerini söyledi. Bu amaçla yeni hedeflere doğru gerçek bir ilerlemeye yapılmasını isteyen Jerome Powell, “hedefimizin hala çok uzağında kaldık.” dedi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  FED olarak hedeflenen seviyelere ulaşma sözünü tutacaklarını belirten başkan, ABD dolarının yeniden eski gücüne kavuşması için adımlar atılacağını kaydetti: “İstihdamda artış beklemek için güçlü gerekçelerimiz var ancak 2021’de tam istihdama ulaşmamız pek mümkün değil.” FED başkanının toplantı sonrasında yaptığı bu konuşmalar Bitcoin fiyatını olumsuz etkiledi.

  “Piyasadaki Düzensiz Koşullar Endişe Veriyor”

  Faiz artırımına gitmeden önce tercih edebilecekleri pek çok farklı yol olduğunu söyleyen Powell, tahvil piyasasındaki oynaklığa da değindi: “Faiz artışı rehberliğimiz son derece açık ve oraya ulaşmak biraz zaman alacak. Para politikasında sıkılaşmaya gitmeden önce ele alınması gereken birçok konu var. Fed, varlık alımlarını azaltarak insanları şaşırtmak istemiyor. Piyasalardaki düzensiz koşullar endişe duymak için bir sebep.”

  Finansal koşulların devamlı sıkılaşması sebebi ile endişeli olduğunu kaydeden FED başkanı, kürsel düşük enflasyon ortamının kısa vadede değişmeyeceğini belirtti. Başkan Jerome Powell’ın konuşmalarının ardından ABD 10 yıllıkları ve dolar endeksinde sert yükseliş hareketi dikkatlerden kaçmadı. 

  Dolar Yükseldi Bitcoin Çakıldı

  Riski varlıklar ve borsalarda da düşüşler gözlendi. Doların sert yükseliş hareketine başlaması Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini de olumsuz etkiledi. Son 48 saattir düşüş trendine devam eden Bitcoin, doların değer kazanması ile birlikte düşüşünü hızlandırdı. Powell’ın açıklamasının özetine bakıldığında parasal genişlemenin devam edeceği ve FED’in kısa vadede faiz arttırmayacağı görülüyor. Kripto para uzmanları, para yönetiminde bu tür politikaların Bitcoin fiyatında derin yaralar açabileceğini ve düşüşlerin hız kazanabileceğini söylüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle