Kripto Para

Çin durmuyor! Bu kez hedefte NFT’ler Var

  Mayıs ayında kripto paralara savaş açan Çin, bu savaşla birlikte sektörde çok ciddi düşüşlerin yaşanmasına neden olmuştu. Yeni yasaklamaların gelmeyeceği mesajları sonrası piyasa yeniden toparlandı. Ancak Çin'den, bu kez de NFT’leri (non-fungible-token) hedef alan bir açıklama geldi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 14 Nisan tarihinde 64 bin 890 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bu aşamadan sonra birçok analist ve yatırımcı, BTC’nin 72 bin dolar seviyesini de aşarak 100 bin dolara doğru tırmanacağını düşünüyordu. Ancak bu öngörü gerçeğe dönüşmedi. Zira Çin’den, Mayıs ayı ortalarında yasaklayıcı ve baskılayıcı haberler gelmeye başladı. Gelen haberlerle birlikte BTC 28 bin 800 dolar seviyesine kadar geriledi. Piyasada daha sonra toparlanmalar görülmeye başladı ancak Çin de yeni açıklamalarla gündeme geldi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Çin’in Radarında Bu Kez NFT Pazarı Var

  Kripto paralar konusunda, başta kripto para madenciliği olmak üzere yaptığı açıklamalarla kriptolara adeta savaş açan Çin, yaptığı son açıklamayla kriptoları gündeminden düşürmeyeceğini bir kez daha gösterdi. Çin’den, yeni yasakların olmayacağına ilişkin gelen açıklamalarla birlikte BTC yakın tarihlerde aslında 52 bin dolar seviyesinin üzerine kadar çıkmıştı. Ancak Çin, yasak haberi olmasa da hedef gösteren bir açıklamayla yeniden kripto para piyasasını ele aldı. Çin’in hedefinde bu kez NFT (non-fungible-token) sektörü yer aldı.

  NFT Pazarı “Balon” Olarak Değerlendirildi

  Çin’de, Çin Komünist Partisi 100 yıldır ülkenin iktidarında yer alıyor ve partinin 100 milyon civarında üyesi bulunuyor. Yani Çin Komünist Partisi, ülkede bir siyasi partiden ziyade Çin’i temsil eden bir yapıda bulunuyor. Bu nedenle de partiden yapılan açıklamalar, Çin Devleti’nin politikalarına ayna tutuyor. Çin Komünist Partisi sözcüsü, ülkede yerel bir haber ajansına yaptığı açıklamada NFT pazarının balon olduğunu ve bu balonunun yakında patlayacağını dile getirerek vatandaşları uyardı.

  Çin Komünist Partisi Sözcüsünün Açıklamaları

  İlk olarak, partinin resmi yayın organı gibi çalışan Securities Times ve South Morning China Post tarafından eş zamanlı yayınlanan haberde, parti sözcüsünün ifadelerine yer verildi. Sözcü, insanların sadece yüksek kazanç elde etmek için “değersiz varlıklara” yöneldiğini ifade etti. Sözcü, açıklamasında “Piyasadaki FOMO azaldığında birçok tuhaf NFT büyük ölçüde değersiz bir hale gelecek.” dedi. Daha önce de parti tarafından yapılan açıklamada “NFT kaosa yol açabilir” ifadelerine yer verilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle