Kripto Para

Japonya’da CBDC test aşamaları başladı

  Ülkelerin dijital para çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Her gün bir yenisinin duyulduğu haberlere, dijital para çalışmaları ile şimdi de Japonya ekleniyor. Japonya Merkez Bankası (BoJ), merkez bankası dijital parası (CBDC) deneyine başlayacağını açıkladı. BoJ’un CBDC deneyinin ilk aşaması 1 Mart 2022 tarihine kadar devam edecek.

  Kripto para piyasalarının popülaritesi artış gösterdikçe ülkelerin kripto para yaklaşımlarında da her yeni günde yeni bir gelişme yaşanmaya başladı. Ülkeler, kripto paralara duyulan ilgi artışına kayıtsız kalmadı ve birçok ülke artık kripto para sektörü ile ilgili olarak çalışmalarını hızlandırdı

  Bu konuda ülkelerin attığı adımlar ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Bazı ülkelerde yasaklama ve kısıtlama çalışmaları, bazı ülkelerde vergilendirme ve regülasyon çalışmaları gündeme gelirken, öte yandan artık hemen hemen her ülke, kendi merkez bankasının dijital para çalışmalarını da hızlandırdı.

  Merkez bankası dijital para çalışmalarının ilk örneği 2014 yılında Çin’de ortaya çıkmıştı. Ancak 2020 yılının sonlarında kripto paralara duyulan ilginin artması ile birlikte 2021 yılında birçok ülke daha bu alanda çalışmalara başladı. Türkiye’de de konuya ilişkin olarak, dijital para altyapısının 2021 sonunda tamamlanacağı bilgisi geçtiğimiz haftalarda gündeme gelmişti. Şimdi ise Japonya Merkez Bankası, CBDC için gerekli hazırlık çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

  CBDC Deney Aşamalarını Neler Kapsıyor?

  BoJ tarafından yapılan açıklamaya göre, Japonya’daki 1 Mart 2022 tarihine kadar sürecek olan CBDC deneyinin ilk aşamasında CBDC’lerin üretimi ve dağıtımları gibi teknik yeterlilikleri test edilecek. Reuters tarafından aktarılan habere göre, Mart 2022 döneminde başlayacak olan deneyin ikinci aşamasında CBDC’lerin işlevi test edilecek ve bu konu üzerine çalışmalara ağırlık verilecek.

  Ayrıca habere göre, deneyin üçüncü aşamasına gerek görülmesi durumunda, bu kez de işletmelerin ve kullanıcıların pilot test programına katılımı sağlanacak.

  Japonya’nın CBDC Çıkarma Planı Yok

  15 Mart 2021 tarihinde BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda yaptığı açıklamasında CBDC çıkarma planlarının olmadığını ancak Japonya’nın da bu konuda hazırlıklı olması gerektiğini dile getirmişti. BoJ yetkililerinden Shinichi Uchida da Kuroda’nın açıklamalarına benzer bir açıklamada bulundu ve CBDC çıkarma planlarının olmamasına rağmen bu deneylerin gerekli olduğunu dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle