Kripto Para

FBI hiçbir cüzdanı hacklemedi – Blockstream CEO’su

  Kripto para piyasaları, ABD’nin en büyük boru hattı işletmecilerinden Colonial Pipeline’ın siber saldırıya uğraması ile çalkalanmıştı. Daha sonra saldırganların talep ettiği Bitcoin (BTC) fidyesinin, FBI tarafından geri alındığı haberi gündeme gelmişti. Blockstream CEO’su Adam Back, konuya ilişkin açıklama yaptı. Back, FBI’ın hiçbir cüzdanı hacklemediğini iddia etti.

  Geçtiğimiz ay ABD’nin Doğu Yakası’nın en büyük boru hattı işletmecisi olan Colonial Pipeline’ın CEO’su Joseph Blount, siber saldırıya uğradıklarını duyurdu. Blount, hackerların VPN kullanarak bir siber saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. CEO, sistemin sadece tek bir şifrenin ele geçirilmesi ile çökertildiğini belirtti. Ardından, siber saldırganların ele geçirdiği ve durma noktasına getirdiği sistem için fidye olarak 75 adet Bitcoin (BTC) talep ettiği öğrenildi.

  63,7 BTC’nin Kurtarıldığı Belirtildi

  Saldırı sonrası ülkenin doğu kıyısında ciddi bir gaz sıkıntısı yaşanmıştı ve şirketin saldırganlara yaklaşık 5 milyon değerinde 75 adet Bitcoin verdiği doğrulanmıştı.  ABD Adalet Bakanlığı tarafından 7 Haziran Pazartesi günü yapılan açıklamada, saldırganların istediği fidyelerin çoğunluğunun geri alındığı belirtildi. ABD başsavcı yardımcısı Lisa Monaco, yaklaşık 2,26 milyon dolarlık 63,7 adet Bitcoin’in kurtarıldığını aktardı.

  Beyaz Saray, Rusya’yı Sorumlu Tutuyor

  Mahkeme beyanına göre FBI, Colonail Pipeline’ın gönderdiği BTC’lerin blok zincirde izini sürdü. Beyana göre FBI takip sonrası gönderim yapılan adresin özel anahtarını elde etti. Ancak FBI’ın bu işlemi nasıl yaptığına dair bir bilgi paylaşılmadı. Bu aşamadan sonra Beyaz Saray’ın gündeminde kripto paralar ve siber saldırılar gündem oldu. Beyaz Saray, bu saldırıdan Rusya’yı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sorumlu tuttu.

  “FBI’ın Hiçbir Cüzdanı Hacklemesi Söz Konusu Değil”

  Bir Blockchain teknoloji şirketi olan Blockstream’in CEO’su Adam Back, bu konuya ilişkin çarpıcı bir açıklama yaptı. Back açıklamasında “FBI’ın hiçbir cüzdanı hacklemesi söz konusu değil” sözlerine yer verdi. Back, Bitcoin’lerin FBI tarafından hacklenerek geri alınmadığını söyledi. Konuya ilişkin olarak Adam Back’in ifadeleri şöyle:

  Hiçbir Bitcoin cüzdanı hacklenmedi. Bunun yapılabilir olup olmadığını bile bilmiyoruz. Fidyeciler bir bulut server’ı kiraladı, fidye olarak aldıkları Bitcoin’leri de oraya taşıdı. FBI ise Adalet Bakanlığı’nın da desteği ile hemen bir mahkeme kararı çıkardı ve sunucuda kontrol sağlayarak Bitcoin’leri geri aldı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle