Kripto Para

Kripto para karşılığı bilgi satan casus yakalandı!

  ABD’de yaşayan ve nükleer enerji mühendisi olan bir kişi ve eşi, savaş gemilerinin tasarım bilgilerini içeren verileri sattıkları suçlamasıyla tutuklandı. Casusluk ve gizli verileri satma gerekçesi ile tutuklanan çift, 12 Ekim Salı günü federal mahkemeye çıkarılacak.

  Hızla büyüyen kripto para sektörünün 2021 yılında girmediği alan sayısı artık yok denecek kadar az kaldı. Neredeyse tüm alanlarda adı geçen ya da kullanılmaya başlanan kripto paralar, yakaladıkları popülarite ve sağladıkları anonim işlemler sayesinde, suç girişiminde bulunmak isteyen kişilerin de radarına girdi. Dünyanın hemen hemen her noktasında suça zemin oluşturma özelliğinden arındırılmaya çalışan kripto paralar, bu kez de ABD’de bir nükleer enerji mühendisi bir adam ile eşinin aklını çeldi.

  Çift NCIS ve FBI Tarafından Tutuklandı

  İddiaya göre ABD’de bir nükleer enerji mühendisi olan bir kişi ve eşi, nükleer enerji ile çalışan savaş gemilerinin tasarım bilgilerini içeren gizli bilgileri 1 yıl boyunca yabancı bir ülkenin temsilcisi olduğunu düşündükleri birine sattı. Ancak çiftten bu gizli bilgileri kripto para karşılığında satın alan kişi aslında başından beri bir FBI ajanıydı. İsimlerinin “Jonathan Toebbe” ve “Diana Toebbe” olduğu açıklanan çift, 9 Ekim Cumartesi günü Deniz Kuvvetleri Cezai Soruşturma Hizmeti (NCIS) ve FBI tarafından tutuklandı.

  Başsavcı Garling’in Açıklamaları

  Tutuklanan Jonathan ve Diana Toebbe çifti, 12 Ekim Salı günü federal mahkemeye çıkarılacak. Söz konusu dava ile ilgilenen Başsavcı Merrick B. Garling, konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Garling açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Dava dilekçesinde çift, nükleer enerji ile çalışan denizaltılarımızın tasarımını içeren bilgileri yabancı bir ülkeye aktarmak ile suçlanıyor.”

  FBI, İlk Kez Nisan 2020’de Toebbe’den Şüphelendi

  Tutuklanan çiftten Jonathan Toebbe’nin, daha önce ABD Donanması Nükleer Tahrik Programı’nda nükleer enerji mühendisi ve ABD Savunma Bakanlığı’nda da ulusal güvenlik görevlisi olarak görev aldığı ortaya çıktı. FBI, Nisan 2020 döneminde nasıl gizli iletişim kurarak daha fazla bilgi satın alınabileceğini içeren yönergelerin olduğu bir paketi gönderince, Jonathan Toebbe’den şüphelenmeye başladı.

  Filmleri Aratmayacak Bir Senaryo

  Başlatılan gizli operasyonda bir FBI ajanı, Haziran 2021’de örnek verileri teslim aldıktan sonra çifte “iyi niyet” karşılığı olarak 10 bin dolarlık kripto para ödedi. Ardından çift, daha fazla bilgiyi içeren bir flash belleği, fıstık ezmeli bir sandviçin içine gizleyerek ajana gönderdi. FBI ajanı söz konusu deşifre anahtarları için çifte bu kez de 20 bin dolarlık kripto para ödemesi yaptı.

  Bu aşamadan sonra FBI ajanı, çifte 70 bin dolarlık kripto para ödemesi yaptı ve çiftten “ABD’nin nükleer denizaltılarına” dair daha fazla bilgi istedi. Toebbe çifti, FBI ajanı ile üçüncü kez görüşmek için buluştuğunda gözaltına alındı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle