Fransa’da paranın patronuna göre BTC'ye artık güven yok!

  Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, lider kripto para birimi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaptığı konuşmada yaşanan kripto para düşüşüne dikkat çeken Başkan de Galhau, “Vatandaşlar artık Bitcoin’e güvenmiyor” ifadelerini kullandı.

  26 Haziran tarihinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda konuşan Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy de Galhau, Bitcoin (BTC) ile ilgili çarpıcı bir bilgi paylaştı! Yaşanan son kripto kışına dikkat çeken de Galhau, Fransızların artık BTC’ye güvenmediklerini iddia etti.

  "Finans Piyasalarında Güven Değişim Yaşanıyor"

  Dünya Ekonomik Forumunda finans piyasaları hakkında açıklamalarda bulunan Başkan de Galhau, kripto piyasalarında yaşanan düşüş nedeniyle yaşanan güven değişimine işaret etti. Fransa’da paranın patronu insanların dijital para birimlerinden çok yerel bankalara güvendiklerine işaret ederek, yaşanan bu değişimin kripto piyasalarında yaşanan çöküş nedeniyle gerçekleştiğini iddia etti.

  Kendisi de kripto paraların güvenilmez olduğunu düşünen Fransa Merkez Bankası Başkanı, bu düşüncesini merkeziyetsiz yapıya bağlıyor. De Galhau’ya göre dijital varlıkların ardında bir değer yok ve gücünü herhangi bir devletten ya da merkez bankasından almıyor. Kripto varlıklar yerine başkanın alternatifi de hazı: CBDC’ler!

  Başkan CBDC'lerin Benimsenmesinde Artış Bekliyor!

  Kripto varlıkları güvenilmez bulan ve “Son haftalarda vatandaşlar Bitcoin ve kripto paralara olan güvenini kaybetti” açıklamaları ile düşüncesini destekleyen de Galhau, yaşanan bu çöküşün merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) benimsenmesini artıracağını düşünüyor. Merkez bankalarının kripto para birimleri ardında bir değer olup olmadığını araştırmaktan sorumlu olduklarını ifade eden de Galhau, dijitalleşmeye geçişin CBDC’ler yolu ile olacağına inandığını ifade etti.

  Değişen Fikir Herkesi Şaşırttı!

  Fransa’da para patronundan gelen açıklama ise sektörü şaşırttı. Başkan de Galhau, geçmiş dönemlerde Bitcoin ve ardındaki teknolojilerden bahsederken olumlu ifadeler kullanmış, kripto endüstrisi ise başkanı kripto dostu olarak tanımlamıştı. Yaşanan bu fikir değişikliği ise her ne kadar Bitcoin düşüşünden kaynaklı olarak görülse de yine de endüstrisi tarafından garip karşılandı.

  Öte yandan de Galhau, merkez bankalarına duyulan güvenin arttığını ifade ediyor ve CBDC’lerin benimsenmesinin artabileceğini düşünüyor. Konuşmasında söz yüksek enflasyona geldiğinde ise merkez bankalarının politikalarının buna neden olduğu özeleştirisini yapsa da yine de kendilerine güvenin arttığını düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle