Kripto Para

El Salvador’da BTC yasa tasarısı onaylandı!

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, TSİ 8 Haziran’ı 9 Haziran’a bağlayan gece saatlerinde Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Bukele, Bitcoin’in (BTC) resmi para birimi olması için hazırlanan yasa tasarısının Kongre’ye gönderildiğini duyurdu.

  Kripto para piyasaları son aylarda elde ettiği hızlı büyüme ile dünyanın her yerine yayıldı. Kripto paraların daha yaygın hale gelmesi ile birlikte ortaya birçok iddia ve tartışma da atılır oldu. Bu tartışmalar arasında en çok gündeme gelenlerden biri ise kripto paraların kullanım alanları ve işlevi. Bu konuda piyasada fikir ayrılıkları yaşanmaya devam ederken, Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador birkaç gün önce piyasada heyecan uyandıran bir adım attı.

  El Salvador Devlet Başkanı Açıklama Yaptı

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in (BTC) ülkenin resmi para birimi olması için Kongre’ye yasa tasarısı göndereceklerini duyurdu. Bu haber sonrası birçok uzman isim, El Salvador’dan sonra başka ülkelerin de benzer adımlar atabileceğini dile getirdi. Bukele’nin yaptığı açıklamaların etkisi henüz geçmeden bu kez de Paraguay’da benzer adımların atılabileceğine ilişkin sinyaller ortaya çıktı. Konunun tartışmaları devam ederken Bukele, Twitter üzerinden yasa tasarısının Kongre’ye gönderildiğini duyurdu.

  Nayib Bukele gece saatlerinde yaptığı açıklamasının ardından gelen bilgilere göre El Salvador “Bitcoin’i yasal varlık” olarak kabul eden yasa tasarısını resmen onayladı. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yasa 90 gün içinde yürürlüğe girecek.

  Kararnamede Neler Yer Alıyor?

  Gelen açıklamalara göre kararnamede çeşitli maddeler de yer alıyor. Bu maddeler arasında en önemlilerden biri ise “tüm ekonomik temsilcilerin Bitcoin ödemelerini kabul etme zorunluluğu” olarak göze çarpıyor. Öte yandan El Salvador, volatilite sorununun önüne geçmek için de BTC’nin anında dolara dönüştürülebilir olmasına imkan sağlayacak. Kararnameye göre fiyatlar BTC cinsinden belirlenecek ancak ABD doları referans para birimi olarak kullanılacak.

  Bitcoin ve Vergiler

  Öte yandan kararnameye göre El Salvador’da BTC ile yapılan işlemlerde sermaye kazancı vergisi söz konusu olmayacak. Ancak vergi ödemeleri konusunda El Salvador vatandaşları Bitcoin ile ödeme yapabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle