Eski ABD Hazine Bakanı: BTC, dijital altın olarak kalıcı olacak

  Kripto para piyasasının lideri Bitcoin hakkında açıklama yapanların arasına eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers da katıldı. Aynı zamanda Dünya Bankası’nın önceki baş ekonomisti de olan Summers, BTC’nin kalıcı olacağını ifade etti…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yıl başından beri yaşadığı boğa rallisinde kurumsal yatırımcıların ve ana akımın da ilgisini toplamayı başardı. Bitcoin fiyatı çok kısa bir süre içinde değerini 3 kattan fazla arttırmasıyla hızlı bir şekilde benimsenmeye başladı. Ancak bu süreçte Bitcoin sadece hızlı değer artışı sebebiyle ilgi görmedi.

  Dünya genelinde pandemiye dönüşen koronavirüs salgını sebebiyle merkez bankalarının para basma faaliyetlerinin hızlanması Bitcoin yatırımını popüler yaptı. Enflasyonun hızla tırmandığı ortamda Bitcoin, yatırımcıları enflasyona karşı koruma ve dijital altın görevini üstlenen bir varlık oldu. 

  Bitcoin’e Dijital Altın Sıfatı

  Dijital altın tanımıyla önemli bir değer saklama aracı olarak görülen Bitcoin hakkında yorumlarda bulunan isimler arasına eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers da girdi. Wall Street Week programında röportaj veren Dünya Bankası’nın önceki baş ekonomisti Bitcoin hakkında ilgi çekici tanımlar yaptı.

  İnsanların devletin standartlarından ayrı hissettiren bir varlığı ellerinde bulundurma isteği olduğunu kaydeden Summers, Bitcoin’in uzun ömürlü olduğunu şu şekilde açıkladı: “Kriptonun güvenlik arayan ve servetini saklamak isteyenler için üzerinde anlaşılan biçim olma şansı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle kriptonun kalıcı olacağını, hatta muhtemelen bir tür dijital altın olarak kalıcı olacağını tahmin ediyorum.”

  “İnternet Üzerindeki Ticaretin Bir Parçası”

  Bu varlığın uzun süredir dijital altın olarak görüldüğünü ifade eden eski ABD Hazine Bakanı, Bitcoin’in günlük ödemelerde kullanılabilmesi hakkında şüpheleri olduğunu belirtti. Buna rağmen lider kripto para biriminin gelecekte internet üzerindeki ticaretin önemli bir parçası olabileceğini söyledi. Dünya Bankası’nın önceki baş ekonomistinden gelen bu açıklamalar, Bitcoin destekçilerinden büyük ilgi görürken, kripto para basınında da geniş yankı uyandırdı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle