Kripto Para

Şubat ayı hack raporu: DeFi’den 21 milyon dolar çalındı!

  DeFi projelerinin Şubat ayı hack kayıpları açıklandı. DeFi proje toplayıcısı DefiLlama tarafından paylaşılan verilere göre bilgisayar korsanları, Şubat ayı boyunca gerçekleştirdikleri hack’ler ile platformlardan 21 milyon dolardan fazla para çaldı.

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinin istismarı devam ediyor! Şubat ayı içinde gerçekleşen bir dizi hack girişiminin verilerini paylaşan DeFi proje toplayıcısı DefiLlama, yaşanan kaybın en az 21 milyon dolar olduğunu söylüyor.

  En Büyük Kaybı Platypus Finance Yaşadı

  DefiLlama tarafından açıklanan 21 milyon dolarlık saldırı kaybı rakamlarında platformlar bazında da detaylar yer alıyor. Verilere göre bilgisayar korsanları, gerçekleştirdikleri ani kredi yeniden giriş saldırısı ile Platypus Finance’dan 16 Şubatta yaklaşık 8,5 milyon dolarlık vurgun yaptı!

  Platypus denetçisi Omniscia tarafından zarara yönelik paylaşılan raporda, yaşanan hack’in yanlış sıradaki kod nedeniyle gerçekleştiği söylendi. Ekip 23 Şubat’ta ana havuz fonlarının yaklaşık yüzde 78’ini donmuş stablecoin’leri yeniden basarak iade sürecine geçiş yaptıklarını duyurmuştu. Ayrıca ekip 8,5 milyon dolarla birlikte 667 bin dolarlık bir yeni olayı daha doğrulayarak, Şubat ayında yaşadıkları kaybın 9,1 milyon dolar olduğunu kabul etti.

  En Düşük Fon Kaybını LaunchZone Yaşadı

  BNB Zinciri tabanlı DeFi protokolü LaunchZone ise Şubat ayında bilgisayar korsanlarına 700 bin dolar kaptırdı. 27 Şubat’ta gerçekleşen saldırı ise blockchain güvenlik firması Immunefi’ye göre bir saldırganın fonları boşaltmak için doğrulanmamış bir sözleşmeden yararlanması nedeniyle gerçekleşti.

  Hangi Platform Korsanlara Ne Kadar Kaptırdı?

  DefiLlama, paylaştığı liste ile yaşanan kayıpların en az 21 milyon dolar düzeyine ulaştığını söylüyor. 2021 yılında 3,1 milyar dolar çalındığının bilindiği DeFi sektörü, halen bilgisayar korsanlarına karşın güvenlik sorununu halledememiş görünüyor. Şubat ayı süresince çeşitli güvenlik açıklarından yararlanan hacker’lar nedeniyle gerçekleşen saldırıların ekonomik boyutları ve kaybı yaşayan platformlar ise şu şekilde paylaşıldı:

  • BonqDAO – 1,7 milyon dolar
  • Orion Protokolü – 3 milyon dolar
  • dForce Ağı – 3,65 milyon dolar
  • Platypus Finance – 9,1 milyon dolar
  • Hope Finance – 1,86 milyon dolar
  • Dexible – 2 milyon dolar
  • LaunchZone – 700 bin dolar
  • Midas Capital ve ROE Finance – 740 bin dolar

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle