Doların yükselişi ile BTC yerelde rekor kırabilir

  Dolar/TL paritesi haftanın ilk işlem gününde büyük bir yükseliş sergiledi. Türk Lirası dolar karşısında değer kaybederken, Bitcoin de bundan nasibine düşeni aldı. Bitcoin Türk Lirası’nı değer kaybı ile beraber yeniden yükselmeye başladı. Analistler bu gidişatın devam etmesi durumunda Bitcoin’in Türk Lirası karşısında 500 bin liraya ulaşabileceğini düşünüyor.

  19 mart gecesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile görevden alınmış ve yerine Şahap Kavcıoğlu getirilmişti.  Bu gelişmenin üzerine birçok ekonomist Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybedeceği öngörüsünde bulundu. Bir süredir konsolidasyon sürecinde olan Dolar/TL paritesi beklentiler doğrultusunda haftanın ilk işlem gününde yükselişe geçti.

  Ekonomistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başkan değişikliği ile beraber Türk Lirası’nın değer kaybedebileceğini belirtmekle beraber diğer piyasa varlıklarının da bu süreçten etkileneceğini açıklamıştı. Bu öngörü haftanın ilk işlem gününde kendisini gösterdi. Dolar/TL paritesindeki yükseliş Türkiye’de Bitcoin ilgisinin artmasına neden oldu.

  Türkiye’de Bitcoin’e olan ilgi artış gösterdi

  Türk Lirası haftanın ilk işlem gününde dolar karşısında yüzde 10’dan fazla değer kaybetti. Dolar/TL paritesi 8’in üzerine bile çıktı. Türk Lirası’nın uzun bir konsolidasyon sürecinin ardından değer kaybetmeye başlaması ile beraber Türkiye’de yapılan Bitcoin aramaları da zirveye çıktı.

  Türkiye’de yapılan Bitcoin aramaları son olarak 23 şubat tarihinde rekor kırmıştı. 23 şubattan bu yana düşüş gösteren aramalar bugün Türk Lirası’ndaki düşüş ile beraber yeniden yükselişe geçti. Başta Diyarbakır, Bingöl, Hakkari ve Şırnak olmak üzere Türkiye’de yapılan Bitcoin aramaları zirveyi gördü. Haftanın en yüksek aramasının kaydedilmesi ile beraber paritedeki yükselişe bağlı olarak Bitcoin’e olan ilginin büyümesi bekleniyor.

  Dolar/TL yükselişi sürerse Bitcoin TL karşısında 500 bin liraya ulaşabilir

  Türkiye’de Bitcoin’e olan ilginin yeniden artışa geçmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, Bitcoin’in Türk Lirası karşısında rekorunun 461 bin lira olduğunu hatırlattı. Bununla beraber Dolar/TL paritesinin 8’in üzerinde konumlanması ile Bitcoin’in 500 bin liraya kadar ulaşması ve Türk Lirası karşısında yeni bir rekora imza atması bekleniyor. Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle